Ogromne kleszcze w Holandii. Mogą pojawić się także w Polsce

Ogromne kleszcze w Holandii. Mogą pojawić się także w Polsce
Źródło zdjęć: © Facebook.com
Arkadiusz Stando

01.08.2019 10:59, aktual.: 01.08.2019 13:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak bumerang powraca temat ogromnych, przerażających kleszczy. To rodzaj wędrownych pajęczaków, który nazywamy potocznie "Kleszczami Afrykańskimi". Czy są rzeczywiście takie groźne, jak wyglądają?

Kleszcze to jedno z największych zagrożeń naturalnych dla człowieka, jakie możemy napotkać w Polsce. I nie dziwi wcale, że te pajęczaki mogą wydawać się dla kogoś przerażające. Szczególnie, gdy mamy do czynienia z kleszczem o rozmiarach dwóch centymetrów.

Afrykańskie kleszcze zaobserwowane w Holandii

Ogromne kleszcze pojawiły się w Niderlandach. I nie jest to żadne zaskoczenie. Gatunek, który zaobserwowano to kleszcz wędrowny. Co lato ogromne pajęczaki zalewają Europę. Najczęściej można zaobserwować je w Niemczech.

Kleszcze wędrowne w Polsce?

Ubiegłego lata również pojawiały się niepokojące doniesienia o afrykańskich kleszczach w Europie. Wówczas zapytaliśmy eksperta, jak to rzeczywiście wygląda, czy są w stanie nam zagrozić i jak wygląda monitoring egzotycznych gatunków w Polsce. Sprawa nie jest taka prosta.

Czy kleszcze wędrowne (Hyalomma) mogą zagrażać Polakom?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Z jednej strony, jest ich bardzo niewiele, z drugiej przenoszą bardzo niebezpieczne choroby. Jednak część kleszczy, która trafia do Polski, bardzo szybko znajduje naturalnego wroga w łańcuchu pokarmowym.

W rozmowie z WP Tech ekspert zaznaczał, że już prędzej powinniśmy obawiać się naszych, tutejszych kleszczy. Trudno nie przyznać mu racji. Raz, że są gatunkiem bardzo licznym, a dwa, że te mniejsze pajęczaki trudniej dostrzec, niż 2-centymetrowe afrykańskie kleszcze.

Ekspert podkreślał także, że sam w sobie kleszcz nie jest zagrożeniem. Problem stanowią choroby, które może przenosić. Nie każdy polski kleszcz jest nosicielem boreliozy, tak jak nie każdy afrykański kleszcz przenosi gorączkę krwotoczną krymsko-kongijska.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)