Ogromna ukryta komnata pełna czystej wody. Może wykrywać neutrina i rozpuszczać metal

Ogromna ukryta komnata pełna czystej wody. Może wykrywać neutrina i rozpuszczać metal
Źródło zdjęć: © The University of Tokyo | Kamioka Observatory / ICR
Arkadiusz Stando

Około kilometr pod ziemią, na terenie zamkniętej kopalni w okolicy miasta Hida znajduje się niezwykłe miejsce. To japoński wodny detektor promieniowania Czerenkowa. Ogromna podziemna komora poszukuje neutrin już od 32 lat. Łączna wysokość laboratorium jest porównywana do 15-piętrowego budynku. Wewnątrz zawiera wodę tak czystą, że posiada właściwości podobne do silnego kwasu. Lepiej się w niej nie kąpać, bo jest w stanie rozpuszczać nawet metale.

1 / 5

Super-Kamiokande

Obraz
© The University of Tokyo | Kamioka Observatory/ICR

Obiekt jest jeszcze bardziej niesamowity niż wygląda. Super-Kamiokande służy do poszukiwania neutrin, korzystając z 11146 fotopowielaczy. Ich zadaniem jest rejestracja uderzenia neutrin w jądro atomu. Do tego wykorzystuje się tlen kryjący się w wodzie.

2 / 5

Komora wykrywa promieniowanie Czerenkowa

Obraz
© Wikimedia Commons CC BY | A. Rumińska

W Polsce można to zjawisko obserwować w reaktorze Maria, znajdującym się w podwarszawskim Świerku(Otwock), poniżej zdjęcie.

Promieniowanie Czerenkowa jest emitowane, gdy naładowana cząstka (w tym przypadku przez zderzenie z neutrinem) porusza się z prędkością większą od prędkości światła. Można ją przekroczyć w innych ośrodkach niż próżnia, na przykład w wodzie.

3 / 5

1000 metrów pod ziemią

Obraz
© The University of Tokyo | Kamioka Observatory/ICRR

Komora jest zakopana głęboko w Ziemi nie bez powodu. Naukowcy chcą w ten sposób uniknąć przenikania innych cząstek do wnętrza detektora. Neutriny są bardzo trudne do wykrycia, a jednocześnie potrafią przenikać przez wszystko - skały, ziemię, wodę i nasze ciała. Bariera 1000-metrowej góry nie stanowi dla nich problemu.

4 / 5

Neutrina nie tylko z kosmosu

5 / 5

Super-K 2

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)