Ogrodowy szał, czyli jak wybrać kosiarkę?

Ogrodowy szał, czyli jak wybrać kosiarkę?

Ogrodowy szał, czyli jak wybrać kosiarkę?
Źródło zdjęć: © Fotolia | Roman Milert
03.07.2015 09:07

Aby trawnik wyglądał perfekcyjnie, jak u bohaterki Bree Van De Kamp z serialu „Gotowe na wszystko” potrzebujemy do tego odpowiedniej kosiarki. Przede wszystkim sprzęt powinien być łatwy w obsłudze i bez problemu zmieścić się w garażu. Przed zakupem maszyny powinniśmy zastanowić się, ile czasu w tygodniu chcemy poświęcić trawnikowi, kto będzie obsługiwał kosiarkę, czy będziemy robić to sami.

_ Porady przed zakupem _

Pierwsza sprawa to decyzja jaki model maszyny nas najbardziej interesuje. Czy ma być to kosiarka ręczna, spalinowa, a może elektryczna. Wszystko oczywiście zależy od powierzchni trawnika. Jeśli mamy mały do 10. m2 – wystarczy spokojnie ręczna, natomiast w ogrodach do 500 m2 – lepiej sprawdzi się kosiarka elektryczna. W tych modelach urządzeń są mniejsze noże od 36 do 43 cm, co oczywiście wpływa na wydłużenie koszenia. Natomiast kosiarki spalinowe świetnie sprawdzają się na trawnikach o powierzchni od 500 – 2500 m2. Maszyny posiadają większe noże o szerokości od 40 do 57 cm. Są one dużo trwalsze i można je stosować w trudnym terenie. Ponadto umożliwiają koszenie niezależnie od warunków pogodowych. Niestety sporym minusem jest to, że są bardziej hałaśliwe. Dlatego też kosiarka elektryczna lepiej sprawdzi się w mniejszych osiedlowych ogrodach, dzięki czemu nie popsujemy sobie sąsiedzkich relacji.
_ Rozmiar ma znaczenie _

Najlepiej jest oczywiście nie kupować zbyt małej maszyny. Kosiarka o większej mocy wykona koszenie lepiej i szybciej, dzięki czemu nie będziemy tracić cennego czasu. Ponadto nie będzie stale się zapychać i stawać w dłuższej trawie. Jeśli ogród ma więcej niż 100. m2 można zastanowić się nad zakupem kosiarki samojezdnej tzw. mini-traktorka z agregatem koszącym. Jazda takim sprzętem nie tylko oszczędza czas, ale jest bardziej efektywna i oszczędza czas. Kosiarki samojezdne mogą być również przydatne jesienią. Posłużą wtedy do zbierania liści.
_ Co ze skoszoną trawą? _

To co będziemy dalej robić ze skoszoną trawą również ma wpływ na wybór odpowiedniego modelu kosiarki. Jeśli mamy zamiar ją kompostować, konieczny będzie wybór kosiarki z tzw. wyrzutem tylnym, który umożliwia zbieranie ścinków do pojemnika. Zaznaczam, że wielkość kosza ma również istotne znaczenie. Im mniejszy kosz, tym częściej trzeba opróżniać skoszoną trawę, a to spowolni naszą pracę.

Skoszona trawa może być również porozrzucana po trawniku. Wtedy należy wybrać kosiarkę z wyrzutem bocznym.

Ciekawym rozwiązaniem może być również wybór kosiarki mulczującej, czyli takiej która nie rozrzuca skoszonej trawy, ale dodatkowo rozdrabnia ścięte źdźbła. Dzięki takiemu zabiegowi, zmulczona trawa stanowi dla trawnika naturalne źródło azotu.

_ Poniżej prezentujemy zestawienie najpopularniejszych kosiarek do 500 zł. _

Kosiarka elektryczna ZF6120

Obraz
© (fot. mat. prasowy)

ZF612. to lekka kosiarka, ważąca zaledwie 10 kg, która przeznaczona jest do okazjonalnego koszenia trawy w przydomowym ogródku. Kosiarka elektryczna została wyposażona w silnik o mocy 1000 W oraz posiada zamontowany kosz na trawę o pojemności 35 litrów. Urządzenie posiada trzystopniową regulację wysokości koszenia trawy. ZF6120 można kupić już za 200 zł.

Makita Elm3711

Obraz
© (fot. mat. prasowy)

Kosiarka firmy Makita dobrze się sprawdzi w ogrodzie o powierzchni do 50. m2. Wyposażono ją w mocny korpus z poliprolypenu, zapewniający długą żywotność, ale również w ergonomiczny uchwyt. Sercem urządzenia jest silnik o mocy 1300 W. Ponadto o komfort użytkownika dba trzybiegowy napęd. Elektryczną kosiarkę można kupić za 430 zł.

Leader Lm41PF

Obraz
© (fot. mat. prasowy)

Sercem kosiarki spalinowej firmy Leader jest silnik OHV o pojemności 9. cm3. Jest to idealne rozwiązanie dla przydomowych trawników, których powierzchnia przekracza 500 m2. Koszenie za pomocą LM41PF może odbywać się na trzech poziomach: od 34 mm do 68 mm. Skoszona trawa zbierana jest w koszu o pojemności 40 litrów. Kosiarka posiada również wygodną i miękką rączkę. Maszyna kosztuje 499 zł.

Handy JV40P100

Obraz
© (fot. mat. prasowy)

Kosiarka Handy JV40P10. to doskonałe rozwiązanie do średnich ogrodów. Maszyna posiada silnik OHV o pojemności 99 cm3 i mocy 3 KM. JV40P100 zostało wyposażone w kosz o pojemności 45 litrów, co pozwala na dłuższą pracę bez konieczności opróżniania. Szerokość robocza wynosi 40 cm. Zaś centralna trzystopniowa regulacja daje możliwość skoszenia trawy na właściwej wysokości. Cena urządzenia wynosi 500 zł.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)