Oglądasz telewizję w taki sposób? Przecież to nielegalne!

Polacy bardzo chętnie korzystają z platform cyfrowych. Telewizję w ten sposób odbierają miliony abonentów w kraju i zagranicą. Jednak mało kto może zdawać sobie sprawę, że korzystanie z popularnych platform cyfrowych poza granicami Polski jest zwyczajnie nielegalne.

Oglądasz telewizję w taki sposób? Przecież to nielegalne!
Źródło zdjęć: © Lech Muszyński / PAP

Wyjeżdżając za granicę będziemy mieli problem z uzyskaniem dostępu do polskiej telewizji. Transmisje w internecie mają ograniczony zasięg i można oglądać je jedynie na terytorium Polski. W praktyce oznacza to, że łącząc się z siecią za granicą nie będziemy mieć możliwości oglądania programów i materiałów VOD naszych rodzimych dostawców. Zamiast tego, na skutek identyfikacji zagranicznego adresu IP, pojawi się stosowny komunikat odmawiający nam dostępu. Oczywiście są sposoby, aby tego typu zabezpieczenie obejść, jednak takie postępowanie jest łamaniem regulaminu, tak samo jak oglądanie polskiej platformy cyfrowej za granicą.

Wielu naszych rodaków przebywających za granicą bez najmniejszych problemów ogląda polską telewizję. Na domach Polaków znajdziemy anteny satelitarne, często z logotypem polskiego operatora telewizyjnego - jednej z popularnych platform cyfrowych. Polacy zawierają umowy jeszcze w kraju, gdzie otrzymują dekoder i antenę. Jednak cały zestaw wywożą za granicę, gdzie następnie przeprowadzają jego instalację. W ten sposób bez żadnych problemów mogą oglądać polskie kanały TV opłacając rachunki w Polsce.

Satelita, na której znajdują się polskie platformy cyfrowe obejmuje swoim zasięgiem całą Europę, więc sygnał teoretycznie może być odbierany z dowolnej lokalizacji Starego Kontynentu. Jednak umowy licencyjne obowiązujące operatorów platform cyfrowych wykluczają możliwość odbierania ich programów poza terytorium Polski.

W regulaminie Cyfrowego Polsatu znajduje się zapis mówiący, że korzystanie z usług dozwolone jest wyłącznie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Związane jest to z licencjami programowymi uprawniającymi operatorów do dystrybucji poszczególnych kanałów telewizyjnych. „Z punktu widzenia czysto technicznego sam satelita obejmuje zasięgiem znaczenie większy obszar Europy, co powoduje, że sygnał telewizyjny jest dostępny szerzej niż tylko na terytorium Polski”, tłumaczy Wirtualnej Polsce Olga Zomer, rzecznik Prasowy Cyfrowego Polsatu. Dodaje również, że „niestety nie ma technicznej możliwości pozwalającej na określenie i kontrolowanie miejsca instalacji dekodera”.

Operator nie dysponuje tez żadnymi danymi osób, które potencjalnie mogłyby korzystać z usług za granicą. Olga Zomer z Cyfrowego Polsatu dodała: „korzystanie z naszych usług poza granicami kraju, to złamanie warunków umowy i regulaminu, więc w ostateczności jesteśmy uprawnieni do rozwiązania umowy z abonentem”.

Podobnie sytuacja wygląda w telewizji n. W regulaminie tej platformy również znajdziemy zapis o możliwości korzystania z dekodera i karty dekodującej jedynie na terenie RP. „Informacje czy dekoder znajduje się na terenie Polski, czy poza jej granicami możemy uzyskać jedynie od samego abonenta, mówi Anna Klimek, konsultant ds. obsługi klienta platformy n. Uspokaja też, że „nie ma przewidzianych kar finansowych związanych z korzystaniem z ich oferty poza granicami Polski”.

Z kolei podczas kontaktu z infolinią Cyfry Plus otrzymaliśmy zapewnienie, że z platformy cyfrowej bez przeszkód będziemy mogli korzystać za granicą. Oczywiście konsultant zdawał sobie sprawę, że zgodnie z regulaminem jest to zakazane. Z pewnością spora część abonentów polskich platform cyfrowych to właśnie Polacy mieszkający za granicą.

Źródło: SW, WP.PL

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (608)