Oglądasz Euro 2012 w publicznych miejscach? No to uważaj

Oglądasz Euro 2012 w publicznych miejscach? No to uważaj

Oglądasz Euro 2012 w publicznych miejscach? No to uważaj
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Supernak
12.06.2012 10:36, aktualizacja: 13.06.2012 13:56

Podczas publicznych imprez, które gromadzą rzesze widzów, takich jak wspólne oglądanie meczy piłkarskich, nierzadko zdarza się, że ktoś gubi swój smartfon. Te 90 minut to również idealna okazja dla złodziei telefonów. Dlatego osoby uczestniczące w takich imprezach powinny poświęcić chwilę, by przygotować plan działania na wypadek utraty smartfonu.

Podczas publicznych imprez, które gromadzą rzesze widzów, takich jak wspólne oglądanie meczów piłkarskich, nierzadko zdarza się, że ktoś gubi swój smartfon. Te 90 minut to również idealna okazja dla złodziei telefonów. Dlatego osoby uczestniczące w takich imprezach powinny poświęcić chwilę, by przygotować plan działania na wypadek utraty smartfonu.

Gdy jesteśmy całkowicie pochłonięci meczem piłki nożnej, często tracimy z oczu nasze cenne rzeczy. To idealna okazja dla złodzieja, który tylko czeka na to, żeby ulotnić się z cudzymi smartfonami.

*Plan działania na wypadek sytuacji kryzysowej *
Jeszcze kilka lat temu utrata telefonu komórkowego była niezwykle przykrym zdarzeniem –. nie dość, że użytkownik był pozbawiany swojego nierzadko drogiego sprzętu, konieczne było zablokowanie karty SIM, aby nieuczciwy znalazca nie mógł dzwonić i wysyłać SMS-ów na rachunek ofiary. Jednak w porównaniu z tym, utrata smartfonu w dzisiejszych czasach to znacznie większy problem. Dzieje się tak, ponieważ to wielofunkcyjne urządzenie jest czymś więcej niż drogim telefonem – smartfon umożliwia dostęp do całej prywatnej korespondencji, a nierzadko również do danych firmowych. Dzisiaj złodziej telefonu może wyrządzić o wiele większą szkodę niż kilka lat temu, gdy telefony komórkowe były mniej zaawansowane. Z tego powodu plan działania na wypadek utraty urządzenia jest absolutną koniecznością i obejmuje przygotowanie kluczowych danych dotyczących smartfonu: numeru serwisowego dostawcy, identyfikatora klienta, numeru telefonu, 15 cyfrowego identyfikatora IMEI oraz numeru karty SIM.

Co zrobić w przypadku kradzieży smartfonu - porady od ekspertów z Kaspersky Lab:

Krok 1. Zadzwoń na swój smartfon z innego telefonu. Być może tylko zapodziałeś telefon i w pobliżu odezwie się znajomy dźwięk. Niewykluczone jest także, że odbierze uczciwy znalazca i poinformuje cię, gdzie możesz odzyskać swój sprzęt.

Krok 2. Spróbuj zlokalizować swój smartfon. Jeżeli na smartfonie zainstalowane jest oprogramowanie bezpieczeństwa, takie jak programy typu „Mobile Security”, możesz zlokalizować go, wysłać specjalną wiadomość SMS, a w razie konieczności –. zdalnie usunąć wszystkie swoje dane.

Krok 3. Zablokuj kartę SIM. Jeżeli jesteś pewien, że smartfon przepadł na dobre, powinieneś natychmiast zablokować kartę SIM, niezależnie od tego, czy masz telefon „na kartę”, czy abonament. Jeżeli przygotujesz się na taką ewentualność, mając pod ręką wszystkie dane dotyczące swojego telefonu, będziesz mógł zadzwonić do swojego dostawcy usług telefonii komórkowej i poprosić o zblokowanie karty SIM.

*Krok 4. *Zgłoś sprawę policji. Jeżeli smartfon zostanie skradziony, powinieneś zgłosić to odpowiednim organom. Również w tym przypadku będziesz potrzebował wspominanych wcześniej danych. Identyfikator IMEI –. numer seryjny urządzenia – będzie istotnym dowodem, w razie gdyby udało się odzyskać sprzęt.

-/SW/SW

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)