Oficjalny chrzest Apollo
11.06.2007 12:00, aktual.: 11.06.2007 12:12
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zaprezentowane niedawno przez Adobe środowisko uruchomieniowe aplikacji webowych w trybie offline zostało oficjalnie przemianowane. Dotychczasową nazwę kodową Apollo zastąpiło miano AIR - skrót od Adobe Integrated Runtime. Firma udostępniła też publiczną wersję beta tego środowiska, wraz z nowym testowym wydaniem platformy do tworzenia aplikacji internetowych z bogatym interfejsem użytkownika, Flex.
AIR i Flex zaprojektowane zostały z myślą o twórcach bogatych aplikacji internetowych - zarówno programistach tworzących kod, jak i webdesignerach/webmasterach, korzystających z takich narzędzi jak Dreamweaver czy Flash. Za pomocą AIR-a aplikacje stworzone nie tylko we Flashu, ale też w HTML, AJAX i przy użyciu innych technologii można przystosować do pracy offline, na lokalnym komputerze użytkownika.
Wśród nowości w becie AIR-a, w porównaniu z wydaniem alpha środowiska, udostępnionym jeszcze pod nazwą Apollo w marcu br., znalazły się m.in. poprawiona obsługa HTML, AJAX i JavaScript, możliwość integracji dokumentów PDF z aplikacjami AIR oraz lepsza integracja z edytorem Dreamweaver. Finalna wersja środowiska ma zostać udostępniona w trzecim kwartale tego roku. Ma być dostępne bezpłatnie, zarówno dla programistów, jak i użytkowników końcowych.
Zasada działania AIR-a jest prosta: kod danej aplikacji internetowej zostaje "owinięty" w środowisko AIR, a następnie przesłany do komputera lokalnego. Wymogiem jest instalacja AIR-a na takiej maszynie, poprzedzona usunięciem wersji alpha środowiska Apollo.
Do nowości w becie Flex 3 można zaliczyć natomiast narzędzie analizy wydajności tworzonych aplikacji oraz raportowania o ewentualnych "wąskich gardłach", oraz dalszą integrację z pakietem Adobe Creative Suite 3. Projekty tworzone za pomocą Flex 3 mają też charakteryzować się mniejszym rozmiarem, niż pliki tworzone w poprzedniej wersji platformy - ma to zapewnić ich szybsze działanie.
Dokumentacja środowiska - http://livedocs.adobe.com/labs/air/1/devappshtml znajduje się na stronie producenta. Pliki instalacyjne środowiska AIR w wersji dla systemów operacyjnych Windows i Mac OS X wkrtóce będzie można pobrać z naszego serwisu FTP.