Odtworzyli potężne zjawisko kosmiczne na Ziemi. Pozwoli zrozumieć czarne dziury

Odtworzyli potężne zjawisko kosmiczne na Ziemi. Pozwoli zrozumieć czarne dziury17.01.2018 11:32
Odtworzyli potężne zjawisko kosmiczne na Ziemi. Pozwoli zrozumieć czarne dziury
Źródło zdjęć: © flickr.com | ESO

Żeby coś zrozumieć, trzeba się temu bliżej przyjrzeć. Dlatego postanowiono stworzyć "makietę" zjawiska, nad którym głowią się od lat naukowcy.

Wspomniane zjawisko to rozbłyski gamma – potężne wyładowania elektromagnetyczne, które znajdują się poza naszą galaktyką. Są jednak widoczne z powodu potężnej mocy – jeden wybuch uwalnia w ciągu sekund tyle energii, ile Słońce w ciągu 10 miliardów lat. Aby lepiej zrozumieć to zjawisko, jego przebieg i pochodzenie, postanowiono odtworzyć je w laboratorium.

Międzynarodowa grupa naukowców skonstruowała promień, które emituje specjalny rodzaj plazmy, zwany plazmą elektronowo-pozytronową. Promienie te tworzą silne i długotrwałe pola elektromagnetyczne.

To nie jedyna tajemnica kosmosu, która trapi naukowców

Zdaniem badaczy, obserwacje tego promienia pozwoli zrozumieć, w jaki sposób rozbłyski gamma powstają. Mało tego, według jednego z nich, Gianluci Sarri z Uniwersytetu w Queen, eksperyment potwierdza, że obecne stosowane modele interpretacji promieni gamma zostają potwierdzone przez eksperyment.

Zdaniem naukowca, promień pozwoli również zrozumieć, w jaki sposób rozbłyski gamma powstają czarnych dziurach. Nie da się jej oczywiście odtworzyć w warunkach laboratoryjnych, jednak eksperyment ma jeszcze jeden aspekt. Badanie rozbłysków gamma i czarnych dziur wiąże się z poznaniem emitowanych przez nie sygnałów. Dzięki temu będzie można je rozróżnić i wiedzieć, czy emitowane dźwięki mają pochodzenie pozaziemskie, czy od kosmitów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)