Odnośniki nie naruszają praw autorskich

Odnośniki nie naruszają praw autorskich

02.01.2008 09:30, aktualizacja: 02.01.2008 10:07

Sąd apelacyjny w Pekinie uznał, że wyszukiwarka Baidu nie naruszyła praw autorskich prezentując odnośniki do stron z nielegalnymi plikami muzycznymi. Wyrok kończy sprawę przeciwko Baidu.com, która została oskarżona o wspieranie piractwa przez wielkie firmy nagraniowe - EMI, Sony BMG, Warner Music i Universal Music.

Koncerny te oskarżyły największą chińską wyszukiwarkę, że ułatwia pobieranie nielegalnych plików. Domagały się przeprosin, usunięcia odnośników z indeksu oraz ponad 222 000 dolarów odszkodowania.

Szczegóły sądowego orzeczenia nie są znane. W listopadzie sąd niższej instancji argumentował, że Baidu nie narusza prawa, gdyż nielegalne pliki są pobierane z serwerów innych firm - warto jednak zaznaczyć, że w innej, podobnej sprawie, która toczyła się przed rokiem, inny pekiński sąd nakazał Baidu zapłacenie 8400 dolarów odszkodowania za dostarczanie linków do serwisów z nielegalną muzyką.

Od kilku lat, wraz z rozwojem azjatyckiego Internetu, przemysł muzyczny doświadcza ogromnego spadku przychodów. Jest on związany głównie z coraz bardziej powszechnym piractwem.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)