Odkurzacz - czynniki warunkujące wybór
Odkurzacz posiada chyba każdy, ale czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, co tak naprawdę wpływa na skuteczność jego działania? Sprawdź, na co zwracać uwagę.
Moc ssania
Jest to jeden z czynników składających się na skuteczność odkurzacza. Moc ssania związana jest z mocą silnika - to on bowiem ją generuje. Nie są to jednak pojęcia równoznaczne ani o takich samych wartościach. Poniekąd im większa moc silnika, tym większa i moc ssania, jednak tylko do pewnego momentu. Ze wzrostem mocy coraz większy musi stawać się silnik, a także samo urządzenie. Generuje ono też więcej hałasu i staje się uciążliwe w użyciu. Warto więc przy zakupie zwracać uwagę nie tylko na moc silnika i ssania, ale pamiętać, że liczy się suma wszystkich wypadkowych, czyli skuteczność urządzenia. Składają się na nią też stosowane końcówki, a także wskaźnik reemisji kurzu. Nie zawsze wyższa moc silnika oznacza wyższą siłę ssania, a nawet słabszy silnik może zapewnić porównywalną skuteczność. Stajemy przed pytaniem o wydajność odkurzacza - z jakim skutkiem wykorzystuje on moc, jaką dysponuje. Miej zawsze w pamięci, że w przypadku workowych odkurzaczy mamy wpływ na moc ssania. Regularna wymiana worków i filtrów pozwoli ci utrzymać ją na maksymalnym poziomie.
Regulacje prawne
W myśl ważnych do początku tego roku przepisów unijnych odkurzacze nie powinny mieć powyżej 900 W mocy, co przekłada się na średnie szacowane roczne zużycie prądu w okolicach 43 kWh. Dotyczy to rzecz jasna warunków laboratoryjnych i wyliczonej określonej częstotliwości i długości korzystania z odkurzacza, zatem raczej nie będzie to idealnym odzwierciedleniem zużycia prądu w domu każdego z nas. Bądź co bądź - rozporządzenie to zostało unieważnione, a producenci sami ustalają moc i efektywność swoich produktów. Dbanie o energooszczędność odkurzaczy jest w ich interesie, niedługo bowiem pewnie pojawi się nowe rozporządzenie UE dotyczące odkurzaczy, do którego znów trzeba będzie się dostosować i zapewne ponownie obniżyć moc silników. Oszczędność energii jest również aspektem pozytywnym dla klientów, działa bowiem na korzyść naszego domowego budżetu i - chociaż kwoty te nie są specjalnie wygórowane - pozwala płacić niższe rachunki oraz działać na rzecz planety.
Jak uznane za nieważne zostało rozporządzenie w kwestii efektywności energetycznej odkurzaczy? Zacznijmy od początku. W 2013 roku UE wprowadziła prawo mające na celu ograniczenie wydatkowania energii elektrycznej na terenie wspólnoty o 20% do 2020 roku. Każdy rodzaj sprzętu AGD otrzymał oddzielne normy. W związku z tym odkurzacze również. Należało etykietować je wg obowiązujących norm i oznaczać klasami. W listopadzie 2018 roku jednak brytyjski producent odkurzaczy Dyson Ltd wygrał w sądzie z Komisją Europejską, argumentując, że badania, wg których ustanowione zostały normy, zostały przeprowadzone w nieodpowiedni sposób. Sprawdzano bowiem efektywność energetyczną dla urządzeń o pustym zbiorniku. A przecież w miarę wypełniania się pojemnika na kurz, rośnie zużycie energii, a także maleje moc odkurzacza. W związku z tym, normy te nie są miarodajne ani wiarygodne. Używanie odkurzacza w domu dalece odbiega od warunków w laboratorium. Wobec tego sąd zdecydował o anulowaniu rozporządzenia dotyczącego odkurzaczy, tym samym dając zupełną wolność w produkcji i dystrybucji urządzeń tego typu. Aż do przygotowania i przyjęcia rozporządzenia na nowo.
Nadal czujesz się niepewnie w natłoku szczegółowych danych? Przy wyborze idealnego odkurzacza kieruj się informacjami zamieszczonymi na produkcie, które niejednokrotnie są źródłem dodatkowej wiedzy. Znajomość podstawowych definicji mocy ssania czy zużycia energii może okazać się pomocna podczas zakupu sprzętu.