Odkryto posąg sfinksa sprzed 2300 lat. Jest praktycznie nienaruszony

Odkryto posąg sfinksa sprzed 2300 lat. Jest praktycznie nienaruszony

Odkryto posąg sfinksa sprzed 2300 lat. Jest praktycznie nienaruszony
Źródło zdjęć: © Ministry of Antiques | Facebook
Arkadiusz Stando
18.09.2018 13:00

Archeolodzy badający ruiny starożytnej egipskiej świątyni dokonali niesamowitego odkrycia. Praktycznie nienaruszony posąg sfinksa ukrywał się pod piaskiem prawdopodobnie przez ponad 2000 lat.

Posąg wyrzeźbiony w piaskowcu został znaleziony w egipskiej starożytnej świątyni Kom Ombo, w pobliżu miasta Asuan. Leży w południowej części Egiptu, u wybrzeży rzeki Nil. Naukowcy odkryli sfinksa dzięki projektowi obniżania poziomu wód gruntowych, prowadzonemu przez Ministerstwo Starożytności Egiptu. O odkryciu poinformowano za pośrednictwem portalu Facebook.

To jedno z ciekawszych odkryć archeologicznych ostatnich lat, ogłoszonych przez Ministerstwo Starożytności. Niedawno, również za pomocą Facebooka, archeolodzy informowali o wykopaniu niesamowitego, największego w historii sarkofagu wykonanego z czarnego grafitu.

I chociaż samo w sobie odkrycie może być ekscytujące, szczególnie ze względu na niesamowity stan posągu, to rozmiarami nie umywa się do Wielkiego Sfinksa z Gizy. Odnaleziony 16 września piaskowy relikt ma zaledwie 38 cm wysokości.

W tej samej świątyni, dwa miesiące wcześniej archeolodzy natrafili na dwa reliefy Ptolemeusza V. Z tego względu, sfinksa powiązano z dynastią Ptolemeuszy, datując jego powstanie na lata między 305 a 30 rokiem p.n.e.

Na razie nie ustalono, do czego służył posąg. Sfinksy były bardzo ważne w kulturze starożytnego Egiptu. Kojarzono je z faraonami i często umieszczane w okolicach ich grobowców, jako strażników.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)