Odkryto ogromne składowisko plastikowych śmieci, tam gdzie dotąd nikt nie szukał

Odkryto ogromne składowisko plastikowych śmieci, tam gdzie dotąd nikt nie szukał
Źródło zdjęć: © iStock.com

11.08.2019 12:22, aktual.: 11.08.2019 13:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy odkryli ponad 414 milionów plastikowych śmieci na australijskich Wyspach Kokosowych. Jednak największa ilość odpadów znajdowała się pod wodą, co może znaczyć, że zanieczyszczenie plastikiem planety jest znacznie większe niż do tej pory myślano.

O tym, że problem zanieczyszczenia planety plastikiem jest poważny wiemy od dawna, jednak jak się okazuje możemy nie znać pełnego obrazu tego zjawiska. Jak wynika z badań opublikowanych 16 maja w Scientific Reports przez naukowców badających Wyspy Kokosowe w okolicy Australii, większość zanieczyszczenia pozostawało pod wodą.

Do tej pory badania niemal nigdy nie były prowadzone pod powierzchnią wody, a oznacza to, że możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, jak dużo plastikowych śmieci znajduje się na dnie mórz czy oceanów. Podczas prowadzonego badania naukowcy oszacowali, że 7 z 27 wysp jest zaśmiecone 262 tonami plastiku. Największą część z tego stanowiły przedmioty jednorazowego użytku.

Obraz
© Shutterstock.com

-„Zanieczyszczenia z tworzyw sztucznych są obecnie wszechobecne w naszych oceanach, a odległe wyspy są idealnym miejscem, aby uzyskać obiektywny obraz ilości plastikowych śmieci krążących wokół globu” – powiedziała w oświadczeniu przewodząca badaniami Jennifer Lavers z Uniwersytetu w Tasmanii.

Produkcja plastiku cały czas rośnie, a w ciągu ostatniej dekady wyprodukowaliśmy niemal połowę ilości wyprodukowanej przez ostatnie 60 lat. Według niedawno prowadzonych szacunków niemal 5,25 biliona przedmiotów z tworzyw sztucznych znajduje się obecnie w oceanie. Z kolei ilość plastiku zakopanego kilkanaście centymetrów pod piaskiem na plażach może przekraczać 26 razy ilość widoczną na powierzchni.

Zgodnie z tymi informacjami oraz nowymi danymi, najprawdopodobniej skala zanieczyszczenia naszej planety jest znacznie większa niż do tej pory sądziliśmy.

źródło: www.nbcnews.com

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)