Odkryto galaktykę z okresu wczesnego Wszechświata. Jest młoda i wolna
Astronomowie dokonali niesamowitego odkrycia. Za pośrednictwem teleskopu ALMA odnaleźli powolnie rotującą galaktykę, powstałą w okresie wczesnego Wszechświata. Jest nie tylko młoda, ale również znacznie wolniejsza niż te nowsze.
16.07.2022 | aktual.: 18.07.2022 17:05
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dzisiejsze galaktyki rotują z zawrotną prędkością. Dla przykładu Droga Mleczna obraca się za prędkością 200 kilometrów na sekundę. Naukowcy obecnie nie wiedzą, skąd biorą się takie wartości. Co ciekawe, prędkość galaktyk w dużej mierze zależy od tego, kiedy powstały. Te nowsze są wolniejsze.
Astronomowie z Uniwersytetu Waseda w Tokio wykorzystali teleskop Atacama Large Millimetere/submillimeter Array (ALMA) umiejscowiony w Chile do obserwacji nowo odkrytej galaktyki MACS1149-JD1, której powstanie jest datowane na okres wczesnego Wszechświata. Światło z niej przechodzi przez ogromną mgławicę. Aby ją dojrzeć, trzeba było wykorzystać ogromne możliwości powiększające teleskopu i oprogramowania. Najważniejszy dla obserwacji był dysk galaktyki utworzony przez podwójnie zjonizowany tlen (stąd niebieski kolor).
Według naukowców MACS1149-JD1 istniała już 500 milionów lat po Wielkim Wybuchu i jest jedną z najmłodszych odkrytych. Dla porównania – Droga Mleczna ma ok 13,6 miliarda lat. Warto dodać do tego prędkość obrotu galaktyki, która jest znacznie wolniejsza, bo wynosi zaledwie 50 kilometrów na sekundę, czyli jest cztery razy niższa niż naszej. Jej wielkość również nie jest zbyt duża – ma około 3 tys. lat świetlnych średnicy. Droga Mleczna ma 100-120 tys. lat świetlnych.
Wniosek astronomów jest krótki i prosty – młode, małe galaktyki rotują wolniej niż starsze i duże. Zgodnie z badaniami galaktyka MACS1149-JD1 jest we wczesnej fazie kształtowania ruchu rotacyjnego. Nabranie prędkości może zająć jej miliardy lat, podczas których się rozrośnie i zbierze więcej materii, która będzie obracała się wraz z nią.
Zespół z Tokio ma nadzieję wykorzystać w przyszłości Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba do bliższych obserwacji galaktyki MACS1149-JD1. Więcej informacji znajdziecie w dzienniku naukowym The Astrophysical Journal Letters.
Marcin Watemborski, dziennikarz WP Tech