Odkrycie z czasów Mieszka I. Konstrukcja zrobiła wrażenie na badaczach

Odkrycie z czasów Mieszka I. Konstrukcja zrobiła wrażenie na badaczach
Źródło zdjęć: © East News | Dawid Tatarkiewicz/East News
Karolina Modzelewska

03.02.2020 13:19, aktual.: 03.02.2020 14:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wał odkryto na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Badacze uważają, że powstał za czasów Mieszka I. Zachowane zostały całe drewniane fragmenty konstrukcji, które świadczą o jego potędze.

O niezwykłym odkryciu w Poznaniu poinformował portal TVN24. Znalezisko to potężny wał obronny, który miał 11 metrów wysokości i 40 metrów grubości u podstawy. Został skonstruowany ponad tysiąc lat temu za czasów świetności państwa polskiego.

Potężny wał w Poznaniu

Antoni Smoliński, jeden z archeologów odpowiedzialnych za odkrycie, uważa za duże szczęście to, że udało się odnaleźć całe drewniane fragmenty wału.

Potężny wał składał się nie tylko z drewna. W środku konstrukcji znajdowała się ziemia, a z zewnątrz został obłożony kamieniami. Jego podstawą były jednak bale, które układano jeden na drugim. W każdym z nich znajdowały się wycięcia, pozwalające na połączenie drewnianych elementów. Dzięki temu konstrukcja była trudniejsza do zniszczenia.

Wał był na tyle imponujący, że w 1005 roku armia cesarska Henryka II nawet nie podjęła próby jego szturmu i przedarcia się do grodu. Bardzo szybko doszło do zawarcia rozejmu z Bolesławem Chrobrym.

Konstrukcja ciężka do sforsowania

Wśród odkryć na Ostrowie Tumskim znalazły się również pozostałości bramy wjazdowej do grodu. Zdaniem Smolińskiego została zbudowana w taki sposób, że trudno byłoby ja sforsować nawet czołgiem.

Wiele ze znalezionych fragmentów drewna jest w bardzo dobrym stanie. Zachowała się kora, dzięki czemu badacze będą w stanie ustalić, kiedy doszło do ścięcia drzew do budowy wału.

Zobacz też:

wiadomościpoznańodkrycie
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (8)
Zobacz także