Odkrycie naukowców. Plemniki poruszają się inaczej, niż sądziliśmy [Zobacz wideo]

Odkrycie naukowców. Plemniki poruszają się inaczej, niż sądziliśmy [Zobacz wideo]
Źródło zdjęć: © YouTube

02.08.2020 08:51, aktual.: 02.08.2020 09:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy z Meksyku zaprezentowali film, na którym możemy zaobserwować, jak poruszają się plemniki. Okazuje się, że męskie gamety robią to w sposób inny, niż do tej pory sądziliśmy. Poniżej możecie zobaczyć wideo.

Zespół naukowców z Meksyku przeprowadził badania, których wyniki rzucają zupełnie nowe światło na drogę plemników do komórki jajowej. Okazuje się, że męskie gamety wykonują bardziej złożone ruchy, niż do tej pory uważano. Użycie najnowszej technologii przyczyniło się do obalenia teorii z 1677 roku, kiedy to Anton Van Leeuwenhoek, spoglądając przez swój mikroskop, określił ruchy plemników mianem podobnych do tych, wykonywanych przez węże i węgorze.

Plemniki poruszają się w sposób opisywany przez Holendra tylko wtedy, gdy obserwujemy je z boku. Sytuacja wygląda jednak inaczej, kiedy spojrzymy na ruch męskich gamet w technologii 3D.

Naukowcy za pomocą aparatu fotograficznego zdolnego do wykonywania mikroskopowych zdjęć z prędkością ponad 55 000 klatek na sekundę, byli w stanie dokładnie odtworzyć, jak naprawdę wygląda droga plemników do komórki jajowej. Poniżej możecie obejrzeć wideo.

Zespół naukowców po wykonanych analizach doszedł do wniosku, że choć w 2D, ruchy plemników faktycznie przypominają sposób poruszania się węży i węgorzy, to w 3D ich zachowanie jest już jednak zupełnie inne. Męskie gamety wykonują bowiem asymetryczne ruchy (uderzają ogonkami tylko w jedną stronę, podczas gdy ich głowy kręcą się jak spirala).

Zdaniem ekspertów, nowa wiedza może przyczynić się do lepszego opracowania metody walki z bezpłodnością u mężczyzn.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (185)