Trwa ładowanie...
dxyn3if

Odkrycie astronomów. Zaobserwowali pulsara, który wysysa pobliską gwiazdę

Największy radioteleskop na świecie przyczynił się do niecodziennego odkrycia. Astronomowie zaobserwowali pulsara, który wysysa pobliską gwiazdę. Obiekt znajduje się w gromadzie kulistej Messier 92 i wykonuje aż 316,5 obrotów na sekundę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Największy teleskop na świecie zaobserwował wyjątkowego pulsara
Największy teleskop na świecie zaobserwował wyjątkowego pulsara (YouTube.com)
dxyn3if

Astronomowie zaobserwowali pierwszego pulsara znajdującego się w układzie podwójnym. Obiekt położony jest w gromadzie kulistej Messier 92, która jest częścią gwiazdozbioru Herkulesa. Jest ona oddalona od naszej planety o ok. 27 000 lat świetlnych. Odkrycia dokonano za pomocą największego radioteleskopu na świecie - chińskiego FAST.

Nowy pulsar posiada dwie nazwy: PSR J1717 + 4307A oraz M92A. Obiekt obraca się w niezwykle szybkim tempie, wykonując 316,5 obrotów na sekundę. Okrąża swojego gwiezdnego towarzysza posiadającego 0.18 masy Słońca. Jak wynika z obserwacji, podczas tego procesu wysysa z niego materię. Zjawisko opisano na łamach czasopisma naukowego "The Astrophysical Journal Letters".

dxyn3if

Naukowcy zaobserwowali dwa zaćmienia w tym układzie podwójnym. Pierwsze z nich trwało około 5 tysięcy sekund, a drugie ok. 500 sekund. Obiekt został zakwalifikowany do tak zwanych pulsarów milisekundowych, czyli silnie namagnesowanych gwiazd neutronowych, których okres rotacji wynosi przeważnie od 1 do 10 milisekund.

Mający 500-metrową średnicę radioteleskop FAST przyczynił się do wykrycia wielu gwiazd neutronowych. Mieści się w chińskiej prowincji Kuejczou. Jego budowę rozpoczęto w 2011 roku, a zakończono pięć lat później. Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł 108 milionów dolarów. Jest to aktualnie największy, a zarazem najczulszy radioteleskop, pracujący w niskich częstotliwościach radiowych z pojedynczą czaszą na świecie.

Pulsary to gwiazdy neutronowe, które powstały po śmierci masywnych gwiazd, wskutek odrzucenia przez nie zewnętrznych warstw w potężnej eksplozji zwanej supernową.

Zobacz także: Czarna dziura położona bardzo blisko Ziemi. Naukowcy mówią o rekordzie

dxyn3if

Podziel się opinią

Share

dxyn3if

dxyn3if
Więcej tematów