Odczytać cudze myśli? Proszę bardzo!
Urządzenie zbudowane w oparciu o spektrometr
bliskiej podczerwieni NIRS (ang. near-infrared spectroscopy),
umożliwia odczytanie prostych myśli człowieka. Układ analizuje
zmiany w absorpcji promieniowania podczerwonego mózgu podczas
podejmowania decyzji o charakterze tak lub nie, donosi "Journal of
Neural Engineering"
Układy umożliwiające odczytywanie ludzkich myśli tworzone są głównie z myślą o osobach upośledzonych, którzy ze względu na różnego rodzaju dysfunkcje nie mogą komunikować się ze światem.
Naukowcy kanadyjscy z University of Toronto oraz Bloorview Research Institute opracowali nowe urządzenie, bazujące na analizie absorpcji przez mózg promieniowania podczerwonego podczas podejmowanie prostych decyzji typu "tak" lub "nie".
Układ składa się z zakładanej na głowę opaski, która poprzez 16 światłowodów emituje do mózgu (okolice przodomózgowia) promieniowanie podczerwone o długości fali 690 i 830 nm. Trzy detektory podczerwieni analizują ilość zaabsorbowanego przez mózg promieniowania. Sygnał rejestrowany jest na komputerze, który analizuje dane określając czy badany myśli "na tak" czy też "na nie".
Podczas badań, osobom podlegającym testom demonstrowano obrazy dwóch napojów. Zadaniem testowanych osób było pojęcie decyzji, na który z napojów mają większą ochotę - który chcieliby wypić. Test powtarzany był 60 razy, z czego pierwsze etapy 4 służyły "nauce" komputera (układu BCI, ang. brain-computer interface), by właściwie interpretował wyniki, umożliwiając w ten sposób odróżnienie obrazów aktywności mózgu nastawionego pozytywnie i negatywnie do danego napoju.
Skuteczność odczytywania ludzkich myśli za pomocą układu wykorzystującego możliwości spektroskopii bliskiej podczerwieni jest niezwykle wysoka i wynosi 80 procent!
Według naukowców nowe odkrycie umożliwi wielu osobom, które z przyczyn zdrowotnych nie mogły komunikować się z otoczeniem (np. w wyniku paraliżu) na poprawę jakości życia. Jednocześnie naukowcy uspokajają, iż urządzenia elektroniczne nie są wstanie odczytywać skomplikowanych myśli człowieka, a jedynie rozróżniać stan mózgu osoby nastawionej "na tak" lub "na nie". Podczas badań okazało się, iż nie ma reguły czy odpowiedź "tak" wywołuje większą aktywność metaboliczna mózgu. Jest to cecha osobnicza - bywało, iż to negacja ("nie") aktywizowała większą część analizowanej partii mózgu, niż odpowiedź - "tak".
Dalsze prace mają na celu wyselekcjonowanie specyficznych odpowiedzi mózgu (map absorpcji promieniowania podczerwonego) na bardziej abstrakcyjne bodźce (inne niż napoje), tak by móc stworzyć swego rodzaju bazę danych odpowiedzi, które mógłby komputer używać podczas interpretacji obrazów. (PAP)