Od przyszłego roku ZUS wymagać będzie e-zwolnień lekarskich

Od przyszłego roku ZUS wymagać będzie e-zwolnień lekarskich

Od przyszłego roku ZUS wymagać będzie e-zwolnień lekarskich
Źródło zdjęć: © Marcin Obara / PAP
06.08.2015 09:57, aktualizacja: 06.08.2015 12:37

Od 1 stycznia 2016 roku, o ile nie dojdzie do niespodziewanych opóźnień, ZUS uruchomi teleinformatyczny system, w którym pracodawcy będą rejestrować swoich pracowników. Jedną z funkcji tego systemu będę elektroniczne zwolnienia lekarskie.

Pomysł jest dość prosty. Pracownik idzie do lekarza, lekarz stwierdza, że pracownik wymaga zwolnienia z pracy, loguje się do systemu ZUS i takie zwolnienie tam wystawia. Dostęp do tej informacji otrzymuje zarówno ZUS jak i pracodawca. Pracodawcy będą mieli 2 lata na przygotowanie i wdrożenie rozwiązań, które pozwolą im na rejestrację swoich pracowników.

Oczywiście są wyjątki.

Firmy, które zatrudniają 5 lub mniej pracowników nie będą musiały korzystać z elektronicznego systemu. Do tego dochodzą również przypadki, w których lekarz wystawiający zwolnienie nie będzie miał dostępu do internetu - na przykład podczas wizyty domowej.

Nowy pomysł ZUS-u jest częścią Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014 - 2020. W celu wdrożenia programu, ZUS ogłosił właśnie przetarg na utrzymanie swojego systemu IT, o którym nieoficjalnie mówi się, że wart jest od 500 do 800 milionów złotych.

Miejmy nadzieję, że ktokolwiek przetarg ten wygra, będzie znał się na rzeczy. Tak bogata w informacje baza danych, zarządzana przez instytucję, która do tej pory korzysta z dyskietek komputerowych będzie na pewno łakomym kąskiem dla wszelkiej maści hakerów.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Pierwsze zdjęcia nowej sztandarowej Lumii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (78)