Od pilota do smartfona, czyli krótka historia pilotów zdalnego sterowania

Pierwszy pilot od telewizora został wymyślony i opracowany w 1950r. Wtedy połączony był z telewizorem za pomocą kabla i dawał jedynie możliwość zmiany kanałów. Od tego czasu minęło ponad 60 lat. Obecnie to smartfony, dzięki swoim zaawansowanym funkcjom, dają szansę sterowania telewizorem. Co więcej, poza standardowymi funkcjami pilota, oferują planowanie programów, czy zarządzanie dodatkowymi urządzeniami jednocześnie.

Od pilota do smartfona, czyli krótka historia pilotów zdalnego sterowania
Źródło zdjęć: © Todd Ehlers / Flickr.com / Creative Commons

Pilot kablowy

Jak nie trudno się domyślić pierwsze piloty zdalnego sterowania były na stałe połączone kablem z odbiornikiem telewizyjnym. Piloty te cechowała prosta zasada działania, ale też spore ograniczenia wynikające z długości kabla. Liczba dostępnych poleceń również była ograniczona.

Pilot emitujący światło

Drugą generacją pilotów zdalnego sterowania, a jednocześnie pierwszą generacją bezprzewodowego sterowania odbiornikiem telewizyjnym były piloty świetlne. Flash-matic, czyli pierwszy bezprzewodowy pilot przypominał swoją konstrukcją latarkę. Jego zasada działania opierała się na skierowaniu emitowanego przez pilota światła na jedną z czterech fotokomórek zamontowanych w każdym z rogów telewizora. W zależności od tego, w który róg wycelowaliśmy pilota można było włączyć jedną z czterech dostępnych komend. Wadą tego rozwiązania było to, że telewizory potrafiły reagować samodzielnie np. na światło słoneczne albo oświetlenie w domu.

Po 2. latach od powstania pierwszego pilota, mechanizm ultradźwięków został zastąpiony przez podczerwień, czyli wiązki światła o niskiej częstotliwości. Po upływie kolejnego ćwierćwiecza, nieodłączny element urządzeń do sterowania telewizorem, został przeniesiony do smartfonów. Od teraz wystarczy mieć przy sobie telefon by móc przełączać kanały, regulować głośność oraz zmieniać ustawienia w telewizorze. Dioda IR umieszczana na przedniej krawędzi telefonu jest w stanie obsłużyć sprzęt wielu producentów telewizorów. Może również służyć jako pilot do dekoderów telewizji kablowej oraz do zestawów kina domowego.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Smartfon, dzięki dodatkowym funkcjom, jest w stanie przypomnieć o ulubionych programach sportowych, muzycznych i modowych, a także o filmach czy serialach. Pozwala również na zapoznanie się z ich opisem. Wszystko dzięki możliwości synchronizacji pory emisji programu z kalendarzem w telefonie. Dodatkową atrakcją jest możliwość przypisania do telefonu kilku urządzeń jednocześnie, dzięki czemu smartfon może stać się domowym centrum dowodzenia. Taką możliwość oferuje na przykład HTC One (M8. dzięki funkcji Sense TV.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (26)