Od pierwszego telefonu komórkowego do innowacyjnych smartfonów - podróż do przeszłości

Od pierwszego telefonu komórkowego do innowacyjnych smartfonów - podróż do przeszłości

Od pierwszego telefonu komórkowego do innowacyjnych smartfonów - podróż do przeszłości
29.02.2016 12:34, aktualizacja: 29.12.2016 08:18

Samsung podczas targów MWC 2016 w Barcelonie pokazał smartfona Galaxy S7. Obok LG G5, to urządzenie stało się hitem wśród uczestników wydarzenia. Zanim jednak powstał pierwszy smartfon z zachodzącym na boczne krawędzie wyświetlaczem (Note edge, S6 edge), droga Samsunga do miejsca, jakie w tej chwili zajmuje na rynku była zawiła, ale bardzo ciekawa.

Samsung podczas targów MWC 2016 w Barcelonie pokazał smartfona Galaxy S7. Obok LG G5, to urządzenie stało się hitem wśród uczestników wydarzenia. Zanim jednak powstał pierwszy smartfon z zachodzącym na boczne krawędzie wyświetlaczem (Note edge, S6 edge), droga Samsunga do miejsca, jakie w tej chwili zajmuje na rynku była zawiła, ale bardzo ciekawa.

Na stoisku południowokoreańskiego producenta można było zapoznać się z historią nowinek technologicznych i tym samym przypomnieć sobie, jak rozwijała się telekomunikacja, jak zmieniały się telefony, kiedy pojawiły się smartfony itp. Używaliście któregoś z tych telefonów? Dajcie znać w komentarzach. Tymczasem zapraszamy do podróży w czasie. Przenieśliśmy wystawę Samsunga prosto z Barcelony do niniejszej galerii.

W 1988 roku na koreańskim rynku pojawił się pierwszy telefon komórkowy Samsunga, model SH-100. Nie było to jednak pierwsze podejście producenta do komórek - dwa lata wcześniej Samsung wprowadził na rynek telefon do użytku w samochodach. Z wielu względów można było nazwać ten sprzęt porażką i na dobrą sprawę nie był to nawet telefon komórkowy. Wyglądał jak domofon połączony charakterystycznym skręconym kabelkiem z toporną słuchawką. Dopiero w 1988 roku udało się skontrować pierwszy telefon komórkowy Samsunga. Co więcej, była to pierwsza komórka zaprojektowana i wyprodukowana w Korei Południowej. Telefon trafił do sprzedaży na chwilę przed rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich 1988 w Seulu, stoicy Korei Południowej.

_ Sebastian Kupski _

1 / 11

1999 - 32 MB, dziesięć utworów - pierwszy telefon z MP3

Obraz
Sebastian Kupski, Wirtualna Polska

Przenosimy się do roku 1999. 11 lat po wprowadzeniu na rynek swojego pierwszego telefonu komórkowego, Samsung zaczął kombinować na potęgę. Model SPH-M2500 to pierwsza komórka producenta, obsługująca format dźwięku MP3. 32 MB wbudowanej pamięci pozwalały na przechowywanie do dziesięciu utworów. To urządzenie mogło służyć także jako pilot.

W 1999 roku Samsung chwalił się także... pierwszym na świecie "telefonem w zegarku", o czym przeczytacie dalej.

2 / 11

1999 - pierwszy na świecie telefon z transmisją TV

Obraz
Sebastian Kupski, Wirtualna Polska

1999 rok to także czas wprowadzenia na rynek modelu SPH-M220. Telefon z klapką i "łamaną" antenką był pierwszym urządzeniem mobilnym, które umożliwiało odbiór sygnału TV.

3 / 11

1999 - jeszcze nie smartwatch, ale telefon... w zegarku

Obraz
Sebastian Kupski, Wirtualna Polska

Patrząc na zdjęcie modelu SPH-WP10, można pomyśleć, że era smartwatchy rozpoczęła się o wiele wcześniej, niż nam się wydaje. To jednak nie jest inteligentny zegarek, a pierwszy na świecie wprowadzony na rynek telefon w zegarku. Jego waga wynosiła zaledwie 50 gramów (przy grubości aż dwóch centymetrów), a to dzięki zastosowaniu znacznie mniejszych komponentów i zminimalizowaniu przycisków na kontrolerze. Bateria w zegarkowym telefonie pozwalała na 90 minut rozmów.

Samsung w 1999 roku jeszcze nie przypuszczał, że 14 lat później pokaże światu swojego pierwszego smartwatacha, ale chciał przenieść do życia codziennego gadżety znane z takich filmów, jak np. Star Trek. Mówi się, że to właśnie te futurystyczne wizje urządzeń mobilnych skłoniły południowokoreańskiego producenta do stworzenia modelu SPH-WP10.

Urządzenie nie zrobiło wielkiego szumu na rynku i nie sprzedawało się tak, jak życzyłby sobie tego producent. Powodów może być kilka - pisanie czy wprowadzanie numeru telefonu na zegarkowym telefonie było udręką. Poza tym, być może konsumentów odstraszał wygląd, który znacząco wyprzedzał swoje czasy.

4 / 11

2000 - pierwsza komórka z aparatem

Obraz
Sebastian Kupski, Wirtualna Polska

Pierwszym telefonem komórkowym z wbudowanym aparatem był Samsung SCH-V220. Pojawił się on w czerwcu 2000 roku w Korei Południowej. Telefon z wyświetlaczem TFT o przekątnej 1,5 cala pozwalał na wykonanie 20 zdjęć o rozdzielczości... 0,35 MPix. Uwadze nie może umknąć fakt, że zarówno aparat, jak i telefon, posiadały odrębne komponenty, dlatego często za pierwszy na świecie telefon komórkowy z aparatem uznaje się jednak model J-SH04 od firmy Sharp. Ten, w przeciwieństwie do Samsunga, pozwalał na wysyłanie zdjęć drogą elektroniczną. Użytkownicy J-SH04 mogli wykonywać fotografie o znacznie niższej rozdzielczości, niż pozwalał na to Samsung - 0.,11 MPix. Jako ciekawostkę można dodać, że pierwszym telefonem z aparatem, który trafił na rynek amerykański, był Sanyo SPC-5300 (o,3 MPix), zaś pierwszym telefonem z konstrukcją o rozdzielczości 1,3 MPix był Audiovox PM8920.

5 / 11

2004 - pierwszy telefon z obracanym ekranem

Obraz
Sebastian Kupski, Wirtualna Polska

SGH-V500 to pierwsza komórka Samsunga, która pozwalała na obracanie ekranu w trm horyzontalny. To, co dzisiaj jest standardem w naszych smartfonach, jeszcze 12 lat temu było czymś "wow". Zanim postawiono na telefony rozpoznające zdjęcia wykonywane w pionie i poziomie, Samsung starał się dostarczyć użytkownikowi urządzenie, które będzie w stanie wyświetlać treści w obu trybach. W ten sposób, po rozłożeniu klapki, wystarczyło przekręcić wyświetlacz o 90 stopni.

6 / 11

2004 - zasięg w USA i Europie

Obraz
Sebastian Kupski, Wirtualna Polska

Telefon Samsung SCH-A7900 nie był dla typowego Kowalskiego telefonem marzeń, ponieważ nowinka, jaką ze sobą niósł ten model, była elementem pożądanym jedynie przez nieliczne grono użytkowników. SCH-A7900 był pierwszym telefonem komórkowym, który obsługiwał standard łączności GSM oraz CDMA. Innymi słowy, była to pierwsza komórka dostępna w Stanach Zjednoczonych, współpracująca ze standardami za oceanem.

7 / 11

2005 - pierwszy "multimedialny telefon satelitarny"

Obraz
Sebastian Kupski, Wirtualna Polska

Samsung SCH B-100 to pierwszy telefon satelitarny, czyli taki, który zapewnia łączność głosową i przesyłanie danych w obu kierunkach z wykorzystaniem sztucznych satelitów Ziemi. Bezpośrednia łączność między telefonem oraz satelitą jest zapewniona drogą radiową. Tak więc połączenie może być nawiązane również na obszarach niepokrytych zasięgiem przez sieci telefonii komórkowej jak np. morza, pustynie. Satelita przekazuje dane do stacji naziemnych, gdzie są dalej przekazywane do innych sieci telefonicznych. SCH B-100 wyróżnia jednak coś jeszcze, był to pierwszy telefon działający w DMB - Digital Media Broadcasting. Ten telefon otrzymywał w czasie rzeczywistym informacje i treści rozrywkowe. Oprócz tego był zoptymalizowany pod kątem wyświetlania treści w trybie horyzontalnym.

8 / 11

2010 - pierwszy smartfon Samsunga - Galaxy S

Obraz
Sebastian Kupski, Wirtualna Polska

Ten telefon jest chyba wszystkim najbardziej znany spośród omawianych do tej pory. W 2010 roku, a więc sześć lat temu, na rynku pojawił się pierwszy przedstawiciel serii Galaxy S. Było to urządzenie z "ogromnymi możliwościami modyfikacji oprogramowania". Przez siedem miesięcy sprzedano ponad 10 milionów egzemplarzy tego telefonu, a do lipca 2011 Galaxy S znalazł się w rękach 14 milionów klientów na świecie i 110 tysięcy w Polsce

9 / 11

2011 - pierwszy smartfon z serii Note

Obraz
Sebastian Kupski, Wirtualna Polska

Zaprezentowany na początku września 2011 podczas targów IFA w Berlinie, multimedialny smartfon z rysikiem zapoczątkował serię Note. Galaxy Note, jako pierwsze urządzenie, zostało wyposażone w nowy ekran o wysokiej rozdzielczości (1280x800 pikseli) - Super AMOLED HD. W tej chwili na rynku mamy już piątego przedstawiciela rodziny, model Galaxy Note 5.

10 / 11

2013 - pierwszy smartwatch Samsunga - Galaxy Gear

Obraz
Sebastian Kupski, Wirtualna Polska

Trzy lata temu na rynku znalazł się pierwszy smartwatch Samsunga- Samsung Galaxy Gear. Podobnie jak w przypadku Galaxy Note, Gear został zaprezentowany w Berlinie podczas targów IFA, na konferencji Unpacked.

11 / 11

2015 - Galaxy S6 edge, pierwszy smartfon z zakrzywionym po bokach wyświetlaczem

Obraz
Sebastian Kupski, Wirtualna Polska

Samsung *Galaxy S6 edge *to jedno z najcenniejszych urządzeń Samsunga w jego portfolio. Poprzednik modelu S7 edge był pierwszą taka konstrukcją na świecie (nie licząc wygiętych wyświetlaczy LG Flex). Zachodzący na krawędzie ekran to - prawdę mówiąc - jedynie gadżet, ale bardzo dobrze wyglądający. Jeśli chcemy wyróżnić się z tłumu, zwrócić na siebie uwagę lub po prostu mieć coś innego, niż wszyscy, to jest właśnie ten telefon. W zestawie ze świetnym wyświetlaczem, bardzo dobrym aparatem i parametrami, pozwalającymi na płynną i szybką wielozadaniową pracę otrzymujemy urządzenie, które nie powinno nas zawieść. W 2016 roku zaprezentowano model S7 (i S7 edge), który nazwaliśmy smartfonem niemal idealnym

Spodobała się wam sentymentalna wycieczka przez świat Samsunga? Niedługo opublikujemy także fotorelację z naszej wizyty w prywatnym Muzeum Apple'a (Praga, Czechy).

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)