Od misji wojskowych po odkurzanie mieszkań - historia robotów Roomba

Od misji wojskowych po odkurzanie mieszkań - historia robotów Roomba

Od misji wojskowych po odkurzanie mieszkań - historia robotów Roomba
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
18.09.2012 14:36

Dokładnie dziesięć lat temu zaprezentowano robota odkurzającego Roomba. W jego konstruowaniu producent wykorzystał doświadczenie zdobyte podczas projektowania robotów militarnych.

Jak saper zaczął sprzątać
Początki iRobot Corporation sięgają 199. roku, kiedy wywodzący się z amerykańskiego MIT inżynierowie Rod Brooks, Colin Angle i Helen Greiner powołali do życia firmę IS Robotics. Z biegiem czasu firma, która pierwotnie miała tworzyć roboty do eksploracji kosmosu, skupiła się na robotach do prac domowych, a sama firma zmieniła nazwę na iRobot.

W pierwszej dekadzie swojej działalności firma konstruowała głównie roboty militarne, które obecnie w liczbie 4.500 sztuk działają w misjach wojskowych. Jednym z zadań militarnych iRobotów jest poszukiwanie i dezaktywacja ładunków wybuchowych, taką pracę wykonuje m.in. zaprezentowany w 1996 roku Ariel –. robot stworzony do wykrywania i eliminacji min w strefach przybrzeżnych.

Dla rozwoju firmy niezwykle ważnym momentem było wygranie kontraktu amerykańskiej rządowej agencji rozwoju technologii wojskowej – DARPA – na zbudowanie mobilnego robota taktycznego. Tak powstał robot militarny – iRobot PackBot, który może być m.in. wykorzystany do zabezpieczania terenów zaminowanych. Wykorzystywano go w misjach wojskowych w Iraku i Afganistanie, czy podczas badania gruzów World Trade Centre po 1. września 2001 roku.

W toku pięcioletnich prac nad pierwszą generacją iRobota Roomba, zdecydowano się m.in. na użycie algorytmu pracy robotów militarnych, jako wzorca dla jego sposobu poruszania się. Efekt pracy zespołu inżynierów ujrzał światło dzienne 1. września 2002 roku.

Pierwsza generacja *
Zaprezentowana w 2002 roku pierwsza generacja *
iRobota Roomba
wytyczała tor rozwoju kolejnym modelom. Już wówczas robot posiadał swoje elementy charakterystyczne, jak przedni zderzak z usytuowanym na szczycie sensorem, 3-stopniowy system czyszczenia, możliwość komunikacji z Wirtualnymi Ścianami, rączkę, czy kompaktowy kształt dysku o średnicy 3. cm i wysokości ok. 9 cm. Elementem wyróżniającym tego pierwszego, domowego robota sprzątającego były 3 przyciski na panelu górnym – S (small), M (medium), L (large), za ich pomocą wskazywało się wielkość pokoju, który robot ma posprzątać.

Roomba pierwszej generacji doczekała się dwóch aktualizacji w postaci modeli Elite oraz Pro Elite, które poza nowymi kolorami obudowy zyskały na funkcjonalności. Poza możliwością sterowania robotem za pomocą pilota, posiadały one dodatkowe przyciski do włączania trybów –. „Max Clean”, w którym robot sprzątał do pełnego wyładowania baterii, oraz znany również z późniejszych generacji „Spot”, w którym robot sprząta ruchem spiralnym powierzchnię ok. 1 metra kwadratowego.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Druga generacja
W lipcu 2004 roku światło dzienne ujrzała Roomba Discovery, którą w późniejszym okresie nazwano serią 400. dając tym samym początek nowemu nazewnictwu gamy produktowej. Roboty tej generacji posiadały szereg usprawnień w stosunku do swojego pierwowzoru. Sposób czyszczenia nie zmienił się, jednak robot został przeprojektowany tak, aby był bardziej wytrzymały, a jego utrzymanie w odpowiedniej kondycji łatwiejsze. Dzięki wprowadzeniu modułu automatycznej kalkulacji powierzchni pomieszczenia, przyciski S, M, L na panelu głównym ustąpiły miejsca włącznikom poszczególnych trybów pracy - Spot, Clean oraz Max. Na wyposażeniu iRobota Roomba serii 400 znalazła się po raz pierwszy stacja dokująca, do której robot wraca samoczynnie po skończonej pracy, aby naładować akumulator. Druga generacja dała możliwość programowania robota na 7 dni tygodnia, aby sprzątał np. podczas nieobecności domowników.

Zobacz: _ Czy odkurzacze-roboty dobrze sobie radzą ze sprzątaniem? _ * *Budowa robotów dla początkujących!
W ramach drugiej generacji funkcjonował również iRobot Dirt Dog, który został zaprojektowany do czyszczenie warsztatów i garaży w oparciu o specjalnie zaprojektowane szczotki zbierające luźne zanieczyszczenia. Cechami różniącymi go od modelu Roomba były uproszczony interfejs oraz brak modułu odkurzającego.

*Seria 500 *
Zaprezentowana we wrześniu 200. roku seria 500 poza zwiększoną efektywnością charakteryzowała się nowoczesną stylistyką obudowy oraz elementem, który od tamtej pory stał się charakterystyczny i rozpoznawalny dla domowych robotów marki iRobot – umieszczonym centralnie, podświetlonym jaskrawym, zielonym kolorem przycisk CLEAN. Roomba tej generacji posiadała zderzaki z sensorami, dzięki którym robot wiedział kiedy zbliża się do przeszkody (meble, ściany), zwalniał przed nimi i delikatnie się z nimi stykał. Dzięki zastosowaniu systemu Dirt Detect, seria 500 odszukiwała miejsca o większym zabrudzeniu i intensyfikowała na nich swoją pracę. Ważnym elementem wyposażenia robotów tej generacji były Wirtualne Latarnie, które pozwalały robotowi lepiej orientować się w mieszkaniach o skomplikowanym układzie i sprzątać kolejno poszczególne pomieszczenia. Dzięki szczelniejszej konstrukcji, robot wymagał mniejszej częstotliwości konserwacji, a modularna budowa sprawiła, że użytkownik mógł naprawić większość uszkodzeń
samodzielnie. Poszczególne modele serii 500 różniły się między sobą wyposażeniem dodatkowym.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Seria 700
Najnowocześniejszy robot odkurzający Roomba, serii 700. dostępny obecnie na rynku, miał swoją premierę w styczniu 2011 roku. Posiada wszystkie funkcje wprowadzane do kolejnych generacji robotów Roomba, ponadto charakteryzuje się m.in. akumulatorem o większej trwałości oraz nowoczesnym designem. Roboty serii 700 posiadają nowo zaprojektowaną głowicę czyszczącą, która maksymalizuje efektywność ich pracy oraz korzystają z pojemnika Aerovac 2 z filtrem HEPA, dzięki czemu oczyszczają powietrze z najmniejszych drobinek kurzu. Dostępny w serii 700, usprawniony system wykrywania brudu Dirt Detect 2 wykorzystuje dwa rodzaje czujników – akustyczny oraz optyczny.

Na przestrzeni 1. lat iRobot wprowadził do sprzedaży robota myjącego Scooba (2005 r.), czyszczącego rynny Looj (2007 r.) i czyszczącego baseny Verro (2007 r.)

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)