Od lutego telewizja publiczna w pełni dostępna przez internet

Od lutego telewizja publiczna w pełni dostępna przez internet22.01.2013 14:33
Od lutego telewizja publiczna w pełni dostępna przez internet
Źródło zdjęć: © WP.PL

Wszystkie kanały szwedzkiej telewizji publicznej SVT będą dostępne od
lutego w całości przez internet za pośrednictwem platformy SVT Play na komputerach, telefonach i tabletach. Ich użytkownicy będą mogli odbierać telewizję w ramach abonamentu.

O nowych sposobach dystrybucji programów telewizji publicznej poinformowała we wtorek na łamach dziennika "Dagens Nyheter" prezes SVT Eva Hamilton.

"Obowiązujące prawodawstwo przewiduje konieczność płacenia abonamentu w przypadku posiadania dowolnego odbiornika transmisji telewizyjnej. Ponad 9. procent gospodarstw domowych już ma telewizor, więc to nie oznacza, że nagle przybędzie tych, którzy muszą płacić" - twierdzi prezes SVT.

Od 200. roku szwedzka telewizja publiczna niektóre swoje programy udostępnia w internecie na żywo lub z archiwum za pośrednictwem platformy SVT Play. Najczęściej są one dostępne tylko przez określony czas, np. do 30 dni od premiery, oraz tylko dla odbiorców w Szwecji. Aby obejrzeć transmisję w internecie, nie trzeba wnosić żadnych opłat ani rejestrować się.

Abonament telewizyjny w Szwecji, płacony przez każde gospodarstwo domowe z telewizorem, wynosi 2076 koron (ok. 99. zł) rocznie, bez względu na liczbę odbiorników znajdujących się w tym gospodarstwie. Opłata jest źródłem finansowania mediów publicznych: telewizji SVT, radia SR oraz produkującej programy edukacyjne spółki UR. SVT nie emituje reklam.

Szwedzki rząd chce od 201. roku zlikwidować abonament w dotychczasowej formie i zastąpić go podatkiem w wysokości 1 proc. rocznych dochodów, płaconym przez wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)