Od 1 lipca taniej w roamingu. Zobacz nowe ceny

Od 1 lipca taniej w roamingu. Zobacz nowe ceny

Od 1 lipca taniej w roamingu. Zobacz nowe ceny
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
01.07.2013 12:00, aktualizacja: 05.07.2013 12:38

Urząd Komunikacji Elektronicznej ma dobre informacje dla wszystkich użytkowników sieci komórkowych podróżujących po krajach Unii Europejskiej. Zgodnie ze zmienionym rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE od 1 lipca 2013 r. ulegają obniżeniu opłaty za usługi telekomunikacyjne poza granicami rodzimego kraju abonenta (tzw. roaming).

To duży sukces regulatorów rynku telekomunikacyjnego krajów członkowskich Unii Europejskiej, a co najistotniejsze –. spora ulga finansowa dla podróżujących. Nawet jeśli nie wykupią oni specjalnych pakietów roamingowych, obejmujących zarówno połączenia telefoniczne jak i pobieranie danych z internetu, nie powinni być negatywnie zaskoczeni rachunkiem. Rozliczenia w roamingu regulowanym na poziomie detalicznym powinny przebiegać w następujący sposób:

dla połączeń głosowych –. opłaty naliczane sekundowo zarówno dla połączeń wykonywanych jak i odebranych. Dla połączeń wykonywanych dostawca usług może określić minimalną długość pierwszego impulsu, nie przekraczającą 30 sekund.

dla wiadomości SMS –. opłata za każdą wysłaną wiadomość, operatorzy nie pobierają opłat za odebranie wiadomości SMS.

transmisja danych –. opłata za każdy wykorzystany megabajt danych, naliczanie według kilobajtów, z wyjątkiem MMS, za które może być pobierana opłata jednostkowa. W takim przypadku opłata za przesłanie lub odebranie MMS nie przekracza maksymalnej opłaty detalicznej za transmisję danych.

Maksymalne opłaty za usługi detaliczne w roamingu obowiązujące od 1 lipca 201. r. w krajach Unii Europejskiej przedstawiają się następująco:

Obraz
© (fot. UKE)

_ Komentarz: 1 Euro = 4,1608 PLN (średnia kursów z dnia 1.03., 3.04.,1.05.2013 r.) _

Powyższe stawki obowiązują jedynie na terenie Unii Europejskiej. Osoby udające się w podróż poza ten obszar, powinny przed wyjazdem skontaktować się z przedstawicielem operatora swojej sieci komórkowej, aby uzyskać informację o szczegółowych warunkach naliczania opłat i ich wysokości.

Źródło: UKE, JG, WP.PL

-/jg/jg

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (169)