Trwa ładowanie...
d7svqp4

Obiecują darmowe bilety. Potem nie dają spokoju

Wygrana w konkursie jest kusząca - dwa darmowe bilety. Oszuści mogą być bardzo przekonujący, a to za sprawą prostego triku, na który każdy może dać się nabrać.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Użytkownicy aplikacji WhatsApp mogą paść ofiarą oszustwa
Użytkownicy aplikacji WhatsApp mogą paść ofiarą oszustwa (flickr.com, Fot: Sam Azgor)
d7svqp4

"W popularnym komunikatorze WhatsApp trwa właśnie kampania oszustów, którzy namawiają użytkowników do rozsyłania złośliwych linków w zamian za obietnicę otrzymania darmowych biletów lotniczych" - ostrzega portal Zaufana Trzecia Strona.

Użytkownicy komunikatora WhatsApp mogą dostać wiadomość od znajomego, zachęcającego do wzięcia udziału w konkursie. Nagroda jest atrakcyjna - 2. darmowe bilety od LOT-u, z okazji urodzin przewoźnika. Wystarczy wejść na stronę www.lọt.com, by szczęście się do nas uśmiechnęło.

Zauważyliście? Choć strona wygląda podobnie, to wcale nie jest to portal LOT-u. W podstawionym linku pod literą “o” znajduje się malutka, ledwie widoczna kropka. Portal Zaufana Trzecia Strona pokazał, jak wygląda treść wiadomości - na pierwszy rzut oka trudno ją wychwicić, jeżeli nie wie się, czego szukać:

Zaufana Trzecia Strona

To sprytne działanie oszustów, którzy zmieniają nazwę i mogą nas w ten sposób mylić. Właśnie dlatego tak często apeluje się, by uważanie sprawdzać, na jaką stronę wchodzimy - szczególnie, gdy klikamy w link.

d7svqp4

Zobacz także: Nowy flagowiec Samsunga – S9

Po przeniesieniu na fałszywą stronę, ofiara musi odpowiedzieć na proste pytania, a następnie zgodzić się, by przekazać informację o konkursie swoim znajomym. W ten sposób informacja o zmyślonej nagrodzie się rozchodzi wśród użytkowników komunikatora.

Co gorsza, osoby mogą zostać przekierowane na stronę, która prosi o podanie swoich danych osobowych. Wszystko po to, by zdobyć “1500 zł na bilety od Ryanair”. Jak można się domyślić, dane przekazane zostaną firmom, które potem będą męczyć osoby telefonami z ofertami reklamowymi. Przy okazji podpowiadamy, jak pozbyć się natrętnych ankieterów.

d7svqp4

Jak się przed takimi praktykami oszustów chronić? Dokładnie sprawdzać, na jakie strony wchodzimy i kto prosi nas o przekazanie danych.

d7svqp4

Podziel się opinią

Share

d7svqp4

d7svqp4
Więcej tematów