Jak bronić się przed natarczywymi telemarketerami? Przegląd aplikacji blokujących połączenia

Telemarketerzy potrafią doprowadzić nas do niepotrzebnych nerwów. Na szczęście nasze smartfony umożliwiają łatwe rozwiązanie tego problemu. Wystarczy jedna sprytna aplikacja.

Jak bronić się przed natarczywymi telemarketerami? Przegląd aplikacji blokujących połączenia
Źródło zdjęć: © Fotolia | Fotolia/Minerva Studio
Bolesław Breczko

Powiedzmy sobie szczerze, jeśli telemarketerzy działaliby w 100 proc. zgodnie z przepisami, to radzenie sobie z nimi byłoby całkiem łatwe. Niestety tak nie jest i prośby o usunięcie naszych kontaktów z ich baz danych nie zawsze odnoszą skutek. W takich wypadkach można pomyśleć o aplikacji blokującej połączenia przychodzące. Sprawdzamy jak działają najpopularniejsze z nich.

Jak zablokować telemarketerów?

Calls Blacklist

Apka działa na zasadzie blokowania numerów, które wcześniej wpisaliśmy na czarną listę. Oznacza to, że telemarketera możemy zablokować dopiero po tym, gdy zadzwoni do nas po raz pierwszy. Możemy zablokować też np. wszystkie połączenia z numerów, których nie mamy zapisanych w kontaktach. Aplikacja daje też ciekawą możliwość blokowania przychodzących SMS-ów, w tym celu trzeba ustawić ją jako domyślną aplikację do obsługi wiadomości tekstowych. Lista zablokowanych numerów tworzona jest samodzielnie przez nas i przechowywana lokalnie.

Odebrać telefon?

Aplikacja Odebrać telefon? działa w oparciu o społecznie tworzony spis numerów. Dzięki temu wiemy, że dzwoni do nas telemarketer jeszcze przed odebraniem telefonu. Baza numerów jest stale aktualizowana przez samych użytkowników. Korzystając z aplikacji sami też możemy zgłaszać swoje opinie i ostrzegać innych przed natrętnymi lub nieuczciwymi sprzedawcami. Odebrać telefon? wymaga do działania połączenia z internetem, baza numerów zlokalizowana jest bowiem na serwerach właściciela aplikacji. Podobnie jak Calls Blacklist umożliwia także blokowanie SMS-ów.

True Caller i Sync.Me

Te dwie aplikacje działają w podobny sposób i umożliwią identyfikację prawie każdego numeru z połączenia przychodzącego. Instalując jedną z nich dajemy im zgodę na dostęp do naszego numeru, imienia i nazwiska oraz do naszej pełnej listy kontaktów. Dzięki temu nawet jeśli sami nie używamy tych aplikacji, to mogą one mieć dane o nas. Jeśli zadzwonimy do kogoś obcego, kto używa True Callera lub Sync.Me, to wyświetli mu się nasze imię i nazwisko nawet jeśli wcześniej się z tą osobą nie kontaktowaliśmy. W przypadku telemarketerów można też dodawać opinie do ich numerów. W rezultacie większość z nich jest już widoczna w bazach danych obu aplikacji i jest łatwo identyfikowalna. Gdy widzimy połączenie z takiego numeru, to możemy je odrzucić lub zablokować.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (12)