Obama zapowiada odwet, Korea Północna znika z internetu

Obama zapowiada odwet, Korea Północna znika z internetu

Obama zapowiada odwet, Korea Północna znika z internetu
Źródło zdjęć: © Beth Rankin / CC
25.12.2014 11:37

Kilka dni temu prezydent Obama zapowiedział, że USA podejmą „odpowiednie” kroki odwetowe wobec Korei Północnej, która według FBI stała za atakiem na Sony Pictures. Niedługo później Korea Północna zniknęła z internetu.

Sprawa cyberataku na Sony Pictures zatacza coraz szersze kręgi. Po tym jak FBI ustaliło, że za atakiem, którego jedną z konsekwencji było wycofanie filmu The Interview z największych amerykańskich sieci kinowych, stała Korea Północna, a prezydent Obama zapowiedział, że nie pozostanie on bez konsekwencji, można z czystym sumieniem powiedzieć, że jest to już całkiem poważny incydent międzynarodowy. I właśnie w takich okolicznościach Korea Północna zniknęła ze światowego internetu.

Korea Północna dysponuje czterema oficjalnymi sieciami teleinformatycznymi łączącymi ją ze światem (wszystkie prowadzą przez Chiny i wszystkie korzystają z usług jednego chińskiego dostawcy) odczuwać problemy już w niedzielę. Na ponad dziesięć godzin wszystkie oficjalne północnokoreańskie strony internetowe, czyli w praktyce cała wirtualna Korea Północna, zniknęły z internetu.

- Nie wiem czy ktoś prowadzi przeciwko Korei Północnej cyberatak, ale to nie jest normalny dla nich [ruch] - stwierdził Doug Madory z Dyn Research, amerykańskiej firmy zajmującej się analizą ruchu sieciowego. - To co się dzieje jest niesamowite, nigdy czegoś takiego nie widziałem.

Wszystko wskazuje na to, że miał miejsce spory atak DDoS. W takiej sytuacji trudno oprzeć się wrażeniu, że nie jest to przypadek i mogło chodzić o to, by udowodnić wojskowym hakerom z jednostki 121, że nie tylko oni potrafią skutecznie paraliżować działania przeciwnika. Ale na oficjalne potwierdzenie tej teorii raczej nie mamy co liczyć.

Polecamy na stronach Giznet.pl: Wraca pomysł cenzurowania polskiego internetu

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)