O, nie! Zniknęła moja karta kredytowa! - jak nie stracić pieniędzy

O, nie! Zniknęła moja karta kredytowa! - jak nie stracić pieniędzy

03.02.2010 10:26, aktual.: 07.03.2013 01:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Minęły już czasy, gdy biegaliśmy do banku, aby wymienić gotówkę na inną walutę czy zamówić czeki podróżne przed wyjazdem na wakacje. Dzięki karcie kredytowej płacenie za granicą jest teraz proste. Jednak, jak wszyscy wiemy, zawsze istnieje druga strona medalu i ta „plastikowa” metoda płatności może być wykorzystywana do popełniania oszustw. W tym artykule poradzimy Wam, w jaki sposób można temu zapobiec, jak chronić się przed takimi zagrożeniami i co robić w sytuacji kryzysowej.

To dzieje się szybko, niezauważalnie i może spotkać każdego: w dzisiejszym skomputeryzowanym świecie oszustwa z wykorzystaniem kart kredytowych nie są rzadkimi incydentami. Prawie każdego tygodnia pojawiają się nowe mrożące krew w żyłach historie dotyczące „bezpieczeństwa danych”. – i nierzadko mają one związek z kartami kredytowymi. Takie incydenty dotyczą zarówno świata online jak i fizycznego. Na początku 2009 roku w Stanach Zjednoczonych głośno było o największym oszustwie związanym z kartami kredytowym jakie zostało do tej pory popełnione – zhakowano wtedy systemy Heartland Payment przy użyciu oprogramowania szpiegowskiego oraz skradziono dane dotyczące kilkuset milionów transakcji przy użyciu kart kredytowych . Jest to rodzaj kradzieży informacji dotyczących kart kredytowych, przed którym nie można się ochronić. Spróbujmy jednak pomyśleć, w jaki sposób możemy się ochronić przed potencjalnymi złodziejami kart kredytowych – zarówno w rzeczywistym, jak i wirtualnym świecie.

Zabezpieczenia bankomatów
Szczególnie istotne jest zachowanie czujności podczas korzystania z bankomatów. Oto kilka wskazówek, w jaki sposób można zapobiec kradzieży danych dotyczących karty kredytowej:
• Dopilnuj, aby nikt nie widział, jak wprowadzasz swój kod PIN. Najlepiej zakryj dłoń, którą wprowadzasz PIN, drugą ręką. W ten sposób uniemożliwisz kamerom szpiegowskim, które mogły zostać nielegalnie zamontowane na maszynie, rejestrowanie wciskanych przez Ciebie klawiszy.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

• Gdy czekasz na gotówkę, postaraj się mądrze wykorzystać ten czas. Rozejrzyj się uważnie. Czy zauważyłeś coś nietypowego –. ślady kleju, pęknięcia plastiku albo folię umieszczoną na klawiszach? Jeżeli dostrzeżesz oznaki majstrowania przy maszynie, powinieneś od razu powiadomić bank lub policję oraz natychmiast anulować wszystkie karty, za pomocą których korzystałeś z tej maszyny.
• Drzwi do pomieszczeń z bankomatami nigdy nie wymagają wprowadzania PIN-u –. nawet te spotykane za granicą. Jeżeli możesz, używaj innej karty do otwierania drzwi niż ta, za pomocą której pobierasz pieniądze. W ten sposób zapobiegniesz innemu oszustwu: złodzieje często majstrują przy urządzeniach otwierającą drzwi, ponieważ drzwi wejściowe nie są monitorowane w takim samym stopniu jak bankomaty.

*Bądź ostrożny w hotelu w ośrodku narciarskim * Bankomaty nie są jedynymi miejscami, w których powinieneś zachować ostrożność: złodzieje krat kredytowych często stosują inne metody.

• Kto z nas podczas wyjazdu na narty nie lubi zjeść dobrego obiadu na mieście czy wypić irish coffee w hotelu w ośrodku narciarskim? Za takie przyjemności zwykle płacimy karta kredytową. Uważaj jednak, aby nie stracić z oczu swojej karty. Przy pomocy odpowiedniego sprzętu stworzenie kopii karty to kwestia kilku minut. Oszuści mogą wykorzystać taki duplikat podczas płacenia za zakupy –. fałszując Twój podpis. Dlatego lepiej jest pójść za kelnerem lub kelnerką do czytnika kart kredytowych zamiast czekać, aż przyniosą Ci rachunek do stolika.

Obraz
© (fot. Jupiter Images)

• Podczas płacenia rachunków za posiłki w restauracji pilnuj, abyś podpisał tylko jeden papier. Oszuści zarabiają pieniądze na tym, że niepostrzeżenie podkładają pod właściwy rachunek kopię ze znacznie wyższą kwotą.

• Nawet gdy na zewnątrz połyskuje śnieg i chcesz jak najszybciej wrócić na stok, sprawdź dwa razy kwotę na swoim rachunku. Jeżeli, na przykład, podpisałeś rachunek na 35. euro zamiast na 35 euro, pozostaje Ci tylko nadzieja, że kelner dodał to jedno zero przez przypadek. Twój podpis upoważnia do pobrania z Twojego konta kwoty, jaka widnieje na rachunku. Wyprostowanie takiej sprawy później może być trudne.

Grzesz nadmiarem ostrożności
Poniżej przedstawiam kilka działań zapobiegawczych, jakie powinieneś podjąć przed wyjazdem na urlop:

Gdy dostajesz nową kartę kredytową, natychmiast podpisz ją na odwrocie. Upewnij się, że długopis nie tylko pozwala na czytelny podpis, ale również jest wodoodporny i nieścieralny. Najlepiej użyj dobrego markera.

Zapamiętaj swój PIN –. nigdy nie zapisuj tego numeru na samej karcie. Zapisanie jej na kawałku papieru i przechowywanie w portfelu wraz z kartą też nie jest dobrym pomysłem.

Numery awaryjne – na wszelki wypadek
Większość banków oferuje 2. godzinną obsługę w sytuacjach kryzysowych. Przed wyjazdem powinieneś zanotować numer podawany przez bank dla sytuacji kryzysowych, jak również numer dostawcy karty kredytowej. Taki numer jest zwykle wydrukowany na odwrocie kary kredytowej – co oczywiście na niewiele się zda w przypadku kradzieży karty. Dlatego powinieneś trzymać ten numer w oddzielnym miejscu – najlepiej dodaj go do książki adresowej w swoim telefonie komórkowym.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Po anulowaniu karty przy użyciu takiego numeru powinieneś skontaktować się ze swoim bankiem przy następnej nadarzającej się okazji.

Bezpieczne rezerwacje online
Zachowaj również ostrożność, gdy używasz karty kredytowej, aby zarezerwować wyjazd na narty z własnego domu. Oszuści stosują najróżniejsze metody w celu uzyskania dostępu do danych dotyczących twojej karty kredytowej –. a tym samym, Twoich pieniędzy. Jeżeli chcesz szusować z gracją po Internecie, a nie brnąć przez wirtualne zaspy, warto zainstalować pakiet oprogramowania bezpieczeństwa. Aplikacja typu Internet Security będzie monitorować Twój komputer i chronić go przed ogromną ilością różnych ataków. Oprócz ochrony przed wirusami wybrany przez ciebie program powinien zostać wyposażony w zaporę sieciową oraz filtr antyphishingowy.

Źródło: Kaspersky Lab Polska

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)