Nvidia Tesla - tajemnica superkomputerów

Nvidia Tesla - tajemnica superkomputerów

Nvidia Tesla - tajemnica superkomputerów
15.11.2010 15:06

Według najnowszego rankingu "Top500", klasyfikującego najszybsze superkomputery, trzy spośród pięciu najszybszych systemów obliczeniowych na świecie oparte są na procesorach Nvidia Tesla

Procesory graficzne Tesla wykorzystane zostały w superkomputerach, które zajęły pierwszą, trzecią i czwartą pozycję na liście Top500. którą otwiera uruchomiony niedawno system Tianhe-1A o mocy obliczeniowej 2,507 PetaFLOPS. Czołówka listy wygląda następująco (systemy wykorzystujące GPU zaznaczono na zielono):

Obraz
© Kliknij, aby powiększyć (fot. Nvidia)

Trzy najszybsze superkomputery wykorzystujące procesory graficzne oferują razem większą wydajność niż reszta systemów z pierwszej dziesiątki zestawienia łącznie. Poza Tianhe-1 warto zwrócić uwagę na Tsubame 2.0 - nowy superkomputer znajdujący się w Instytucie Technologii w Tokio. Dostarcza on moc obliczeniową przekraczającą 1 PetaFLOPS będąc jednocześnie niezwykle energooszczędnym - zużycie energii na poziomie zaledwie 1,3. MW jest drastycznie niższe niż w przypadku któregokolwiek innego systemu z pierwszej piątki zestawienia.

"Tsubame 2.0 to system łączący wydajność z niskim zapotrzebowaniem na energię, co zaowocowało stworzeniem najoszczędniejszego superkomputera klasy petascale na świecie", powiedział Bill Dally, szef zespołu naukowego Nvidia. "Droga do systemów klasy exascale będzie torowana właśnie przez takie projekty jak Tsubame 2.0".

Procesory graficzne w krótkim czasie stały się nieodzownym elementem najszybszych superkomputerów na świecie. Zawierają one setki pracujących równolegle rdzeni, potrafiących efektywnie rozdzielać pomiędzy siebie dane i przetwarzać je jednocześnie, znacznie zwiększając w ten sposób wydajność całego systemu. Rozwiązania heterogeniczne, wykorzystujące zarówno procesory graficzne, jak i sekwencyjne (CPU), wymagają mniejszych powierzchni i zużywają mniejsze ilości energii, dzięki czemu wysokowydajne systemy obliczeniowe stają się znacznie szerzej dostępne niż kiedykolwiek przedtem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)