Nvidia: przyszłe układy zwiększą możliwości wideo na platformach mobilnych

Nvidia: przyszłe układy zwiększą możliwości wideo na platformach mobilnych

Nvidia: przyszłe układy zwiększą możliwości wideo na platformach mobilnych
Źródło zdjęć: © nvidia
17.06.2009 17:00, aktualizacja: 18.06.2009 10:22

Nvidia prognozuje, że najbliższe układy, jakie uda się opracować firmom produkującym sprzęt wideo, umożliwią różnym aplikacjom platform mobilnych (smartfony, tanie laptopy) rozpoznawanie grafik oraz materiałów wideo w procesie wyszukiwania. Podczas spotkania biznesowego firmy, jej prezes, Jen-Hsun Huang, opowiadał również o układzie Tegra oraz platformie Ion.

Jen-Hsun Huang, dyrektor generalny Nvidii, powiedział podczas spotkania biznesowego firmy, że w czasach, w których do Sieci trafia tysiące godzin materiałów wideo w jakości HD, aplikacje służące do ich wyszukiwania na platformach mobilnych będą znacznie zyskiwały na popularności. Niestety, aktualnie podobne programy wymagają do działania bardzo zaawansowanych układów graficznych, np. takich, które są wykorzystywane przez stacje robocze. Nvidia chce zmienić ten stan rzeczy i wyprodukować równie wydajne podzespoły przeznaczone dla platform mobilnych.

Według szefa Nvidii, GPU nigdy nie zastąpią klasycznych CPU. Firma chce jednak sprawić, aby układy bardzo dobrze ze sobą współpracowały. Cel ten jest według Nvidii fundamentem przyszłej architektury komputerowej.

Nvidia podjęła już pewne kroki by polepszyć możliwości graficzne na smartfonach - wyprodukowała układ Tegra, który pojawi się na smartfonach i netbookach już w najbliższych miesiącach. Platforma integruje w sobie procesor ARM, mobilną wersję układu graficznego GeForce oraz dekoder wideo w formacie HD. Producent deklaruje, że urządzenia zbudowane na bazie Tegry będą mogły odtwarzać filmy HD w formacie 1080p. Dodatkowo zapewnią ciągłą pracę na bateriach przez około 10. godzin podczas odtwarzania muzyki lub przez około 10 godzin w przypadku wyświetlania filmów HD. Umożliwią również wygodne przeglądanie stron internetowych za pomocą przeglądarki Opera. Premiera układu oznacza też wejście w bezpośrednią konkurencję z Intelem, który od dłuższego czasu oferuje platformę Atom znajdującą się w większości obecnych urządzeń mobilnych.
Podczas spotkania Nvidia zapowiedziała również mocne wejście na rynek netbooków. Narzędziem do walki z konkurencją ma być platforma Ion. Swoje zainteresowanie tym produktem wyraziła już firma Lenovo, która zaprezentowała netbooka IdeaPad S12 właśnie z tą platformą.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)