Nvidia prezentuje karty graficzne nowej generacji

Strona głównaNvidia prezentuje karty graficzne nowej generacji
22.09.2014 08:18
Nvidia prezentuje karty graficzne nowej generacji
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Maxwell to 10-ta generacja architektury procesorów graficznych firmy Nvidia, będąca następcą architektury Kepler. Nowy sprzęt rozwiązuje rozwiązuje jedne z najbardziej złożonych problemów związanych z oświetleniem i efektami graficznymi w świecie obliczeń wizualnych.

Nowa technika, Voxel Global Illumination (VXGI), po raz pierwszy w przypadku kart graficznych stworzonych do gier, umożliwia stosowanie dynamicznego oświetlenia całej sceny w czasie rzeczywistym. Świat gry staje się bardziej rzeczywisty, ponieważ realistyczne zachowanie światła bardziej angażuje graczy w akcję toczącą się na ekranie.

Szereg innych nowych technologii, w tym wieloramkowy próbkowany antyaliasing (MFAA), dynamiczne zwiększanie rozdzielczości (DSR), VR Director oraz wyjątkowo energooszczędna konstrukcja sprawiają, że oparte na architekturze Maxwell karty graficzne GTX 980 i GTX 970 renderują klatki z najwyższą możliwością jakością, zachowując wysokie częstotliwości taktowania zegarów, a jednocześnie niższe zużycie energii niż jakakolwiek inna karta graficzna tej klasy.

DSR - Dynamic Super Resolution

Karty graficzne GeForce GTX 980 i GTX 980 mogą zapewnić wyższą jakość rozgrywki również tym graczom, które wykorzystują standardowe monitory z rozdzielczością 1080p. Dzięki technice DSR (Dynamic Super Resolution), gry mogą być renderowane w rozdzielczości 4K lub podobnej, a następnie wyskalowane do faktycznej rozdzielczości wyświetlacza za pomocą 13-stopniowego filtra Gaussa. Jakość powstałego w ten sposób obrazu jest nieporównywalnie wyższa od obrazu renderowanego bezpośrednio w rozdzielczości 1080p.

Technika DSR jest aktywowana w prosty sposób za pomocą aplikacji GeForce ExperienceTM, która automatycznie optymalizuje ustawienia gier w celu zapewnienia jak najwyższej wydajności, pobiera najnowsze sterowniki, a także umożliwia strumieniowanie gier oraz nagrywanie rozgrywki. Wystarczy jedno kliknięcie, aby włączyć DSR i cieszyć się grami w wysokiej jakości bez kupowania nowego monitora.

VR Direct

Aby wykorzystać ogromny potencjał, jaki drzemie w rzeczywistości wirtualnej, gracze wymagają rozwiązań gwarantujących dużą liczbę klatek na sekundę oraz niewielkie opóźnienia. Technologia VR Direct zawiera szereg nowych rozwiązań, które zwiększają wydajność, zmniejszają opóźnienia oraz zapewniają zgodność w grach wykorzystujących zestawy VR. Są to między innymi:

VR SLI – zapewnia wyższą wydajność podczas pracy z urządzeniami rzeczywistości wirtualnej, pozwalając przypisać kilka kart graficznych do zadań wyświetlania obrazu dla poszczególnych oczu, zapewniając szybsze renderowanie grafiki stereoskopowej

*Asynchronous Warp *– skraca o połowę opóźnienia oraz szybko dostosowuje obrazy podczas ruchów głową graczy, bez konieczności renderowania nowych klatek

*Auto Stereo *– poprawia kompatybilność gier z zestawami rzeczywistości wirtualnej, takimi jak Oculus Rift, nawet jeśli nie były one pierwotnie zaprojektowane do współpracy z takim urządzeniami

W Polsce, karty graficzne GeForce GTX 980 oraz GTX 970 można nabyć między innymi za pośrednictwem sklepów Agito, Komputronik, Morele, Proline i X-KOM oraz w gotowych zestawach komputerowych przygotowanych przez firmy Komputronik i X-KOM. Sugerowane ceny brutto to 2399 zł za model GTX 980 oraz 1429 zł za model GTX 970.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Tak wygląda największa reklama świata

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)