NSA szpiegowało Huawei?

NSA szpiegowało Huawei?

NSA szpiegowało Huawei?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
24.03.2014 15:30, aktualizacja: 24.03.2014 16:29

Dwa lata temu amerykański Kongres opublikował raport, z którego wynikało, że Huawei oraz ZTE stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa USA. Wygląda jednak na to, że animozje są wzajemne, a NSA włamywało się na chińskie serwery.

Amerykanie od dłuższego czasu podejrzewali, że sprzęt produkowany przez Huawei i ZTE umożliwia Pekinowi podsłuchiwanie użytkowników. Tymczasem The New York Times oraz Der Spiegel poinformowały w weekend, powołując się na dokumenty dostarczone przez Edwarda Snowdena, że NSA nie pozostaje im dłużne. Według doniesień prasowych agencja monitorowała komunikację kierownictwa Huawei.

W ramach operacji Shotgiant NSA miało sprawdzać powiązania pomiędzy kierownictwem Huawei a chińską armią. Według doniesień prasowych operacja miała rozpocząć się już w 200. roku, kiedy to NSA założyła podsłuch szefostwu firmy. Trzy lata później agencja włamała się na serwery Huawei znajdujące się w siedzibie firmy w Shenzen, skąd kopiowano listy klientów oraz wewnętrzne dokumenty chińskiej firmy. NSA miała też nadzieję, że kanał ten da agencji wgląd w plany i zamiary rządu ChRL. Jakby tego było mało, NSA miało także instalować własne backdoory w produktach Huawei, dzięki czemu Amerykanie również mogli szpiegować użytkowników chińskiej elektroniki.

NSA zaprzecza doniesieniom prasowym, twierdząc, że działa jedynie „przeciwko wartościowym zagranicznym celom w odpowiedzi na zapotrzebowanie wywiadowcze”. i nie wykorzystuje swoich możliwości do „kradzieży informacji handlowych zagranicznych firm”.

Tymczasem Bill Plummer, rzecznik Huawei oświadczył, że:

- _ Jeśli informacje te są prawdziwe, prawdziwą ironią będzie to, że sami robią dokładnie te same rzeczy, o które nas oskarżają. Jeśli rzeczywiście takie szpiegostwo miało miejsce, będzie wiadomo, że nasza firma nie ma żadnych niezwykłych powiązań z żadnym rządem, a wiedza ta powinna zostać przekazana publicznie, by ostatecznie zakończyć erę dezinformacji i wprowadzania w błąd. _

Co prawda argumentacja w stylu „jeśli nas podsłuchiwali oznacza to, że my nie podsłuchujemy na zlecenie chińskiego rządu”. jest obarczona błędem logicznym (jedno z drugim nie ma nic wspólnego), to trudno się nie zgodzić, że rzeczywiście jest to ironia.

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)