Nowy system wczesnego ostrzegania wykorzysta GPS
15.01.2014 08:18, aktual.: 15.01.2014 09:57
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Stan Kalifornia (USA) rozpoczął testowanie nowego systemu ostrzegania przed nadchodzącymi katastrofami naturalnymi, jak trzęsienia ziemi, tsunami czy powodzie - informuje serwis BBC News.
Minuty tuż przed początkiem naturalnej katastrofy są kluczowe. Dobrze zaprojektowany system wczesnego ostrzegania może sprawić, że służby ratunkowe dotrą na czas tam, gdzie będą najbardziej potrzebna.
System testowany w Kalifornii wykorzystuje istniejącą sieć GPS do wykonywania bardzo precyzyjnych pomiarów poruszeń Ziemi. Sieć GPS jest używana do dokładnego lokalizowania danych dostarczanych przez inne instrumenty pomiarowe. Po połączeniu tych informacji z danymi uzyskanymi z sejsmografów i innych urządzeń badacze uzyskują całkiem trafną prognozę co do możliwości nadejścia trzęsienia ziemi i jego przewidywanej siły. W podobny sposób system pozwala przewidzieć nadchodzącą falę tsunami.
Ponadto, połączenie systemu GPS z instrumentami meteorologicznymi dało naukowcom możliwość oceny zagrożenia powodziowego –. uczeni otrzymują dokładne informacje o wilgotności powietrza i temperaturze, co pozwala dokładniej niż przy użyciu balonów meteorologicznych przewidzieć zmianę pogody.
Sieć czujników zainstalowana w południowej części stanu już pomogła służbom ratunkowym, wcześnie ostrzegając o zwiększonym ryzyku powodzi. System pozwolił przewidzieć zwiększone opady deszczu w okolicy miasta San Diego.
Źródło: PAP, SW, WP.PL