Nowy system broni strzeleckiej dla polskiej armii

Nowy system broni strzeleckiej dla polskiej armii

Nowy system broni strzeleckiej dla polskiej armii
16.12.2009 10:57

Nowe systemy karabinków, które w przyszłości mogą stać się podstawową bronią
polskich żołnierzy, zaprezentowano we wtorek w radomskiej Fabryce Broni "Łucznik". Według
konstruktorów w nowych karabinkach zastosowano rozwiązania niewykorzystywane do tej pory.

Obecnie polskie wojsko używa produkowanych w Radomiu karabinków typu beryl. Model ten został opracowany w czasie II wojny światowej, był wielokrotnie modernizowany, wprowadzano do niego ulepszenia sugerowane przez żołnierzy.

"Beryle to karabinki zbudowane na bazie systemu kałasznikowa i w tej chwili już osiągnęły graniczny stan modernizacyjny. Musimy zrobić krok do przodu, aby żołnierzowi polskiemu dać polską, nowoczesną i przyszłościową broń" - powiedział kierownik Zakładu Konstrukcji Specjalnych Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie płk Ryszard Woźniak.

Obraz
© (fot. Piotr Polak PAP/EPA)

Według niego konstrukcja beryla rozwijała się co prawda przez lata, ale zasada działania karabinka pozostawała ta sama. "Nowa broń wykorzystuje nowoczesne technologie, nowoczesną myśl techniczną, nowoczesne materiały, a przede wszystkim jest skierowana przyjaźnie do żołnierza" - podkreślił Woźniak.

Konstruktorzy na razie nie ujawniają cech nowej broni. Według nich, zastosowano w niej wiele rozwiązań oryginalnych w skali światowej, które dopiero zostały zgłoszone do Urzędu Patentowego. "Czekamy na odpowiednie dokumenty, które dadzą prawo własności intelektualnej dla Wojskowej Akademii Technicznej i Radomskiej Fabryki Broni +Łucznik+, i dopiero wtedy zdradzimy szczegóły" - wyjaśnił Woźniak.

Jego zdaniem, wersję podstawową nowej broni będzie można wdrożyć w ciągu najbliższych trzech lat. "W tej chwili dwuletnie prace zakończyły się opracowaniem modeli badawczych karabinków podstawowych tego systemu. W 201. roku prowadzone będą badania broni, a w grudniu przyszłego roku chcemy przedstawić broń w wersji gotowej, tak by można było rozpocząć proces jej wdrażania w polskiej armii" - stwierdził Woźniak.

Nowa broń to efekt wspólnych prac naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz specjalistów z radomskiego Łucznika. Prace nad nią są prowadzone w ramach projektu badawczego finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na ten cel resort nauki przeznaczył 6 mln zł. W oparciu o prace nad nowym systemem broni strzeleckiej powstaną także cztery rozprawy doktorskie.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (210)