Nowy sprzęt wojskowy Rosjan. Putin stawia na rozwiązania z Chin
Zamiast na swoje dzieła, Rosja postawiła na chiński pojazd Tigr 4×4. Taka decyzja skłania do zastanowienia się, czemu Rosja woli pompować pieniądze w chiński przemysł zbrojeniowy, zamiast we własny. Warto nadmienić, że nie jest to odosobniony przypadek, gdyż Moskwa korzysta także ze wsparcia Iranu.
08.06.2023 | aktual.: 09.06.2023 11:00
Inwestycja w rodzimy przemysł zbrojeniowy jest pod wieloma względami najbardziej opłacalnym rozwiązaniem, kiedy planuje się prowadzić wojnę. Nie tylko państwo ma większą kontrolę nad produkcją, ale też zwiększa wartość krajowej gospodarki. Rosja zdaje się jednak nie kierować tą logiką, co może być dowodem na to, że nie jest w stanie wyrównywać szkód poniesionych w związku z atakiem na Ukrainę.
Wypełniając luki w uzbrojeniu, korzysta z pomocy Iranu oraz Chin, czego przykładem jest zakup pojazdów opancerzonych Tigr 4×4. Nie znamy szczegółów kontraktu podpisanego pomiędzy Rosjanami a chińskim koncernem Shaanxi Baoji Special Vehicles Manufacturing. Wiadomo, że pojazdy trafiły do czeczeńskiej jednostki "Achmat", wchodzącej w skład Rosyjskiej Gwardii Narodowej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pojazd opancerzony Tigr 4×4 dla Rosji
Pojazd został opracowany na bazie samochodu terenowego o napędzie 4×4, dzięki czemu jest bardzo mobilny i może być wykorzystywany w wielu typach misji. Poza kierowcą, chiński Tigr może pomieścić do 10 żołnierzy w pełnym ekwipunku, zapewniając im osłonę przed ostrzałem z broni ręcznej oraz wsparcie ogniowe. Jako uzbrojenie może posłużyć karabin maszynowy lub wyrzutnia rakiet umieszczana na dachu. Napęd stanowi silnik wysokoprężny Cummins ISDE200-30 o mocy 200 KM.
Tigr 4×4 to bardzo wszechstronny pojazd, który może być wykorzystywany m.in. do eskortowania konwojów, patrolowania granic, w misjach zwiadowczych lub pełnić funkcję mobilnej platformy do startu dronów. Może być także używany jako opancerzone pogotowie medyczne lub wóz dowodzenia. Jego uniwersalność połączona z bardzo dużą mobilnością sprawiają, że chińskie wozy są sprzedawane na całym świecie.
"Od początku istnienia NMD zakupiliśmy dla naszych żołnierzy ponad tysiąc sztuk sprzętu wojskowego, w tym 128 pojazdów opancerzonych. Tym samym wyeliminowaliśmy problem zaopatrzenia transportowego dla czeczeńskich jednostek Achmatu, co ostatecznie wpłynęło na ich wysoką efektywność" - podali czeczeńscy urzędnicy.
Klaudia Stawska, współpracownik WP Tech