Nowy sposób podsłuchiwania komputerów. Nie trzeba mieć internetu

Nowy sposób podsłuchiwania komputerów. Nie trzeba mieć internetu

Nowy sposób podsłuchiwania komputerów. Nie trzeba mieć internetu
Źródło zdjęć: © SXC.hu
16.01.2014 11:00, aktualizacja: 16.01.2014 14:19

Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) wykorzystuje technologię
radiową do monitorowania działalności i przepływu informacji w około stu tysiącach komputerów na
całym świecie - informuje w środę "New York Times". Według gazety proceder odbywał się poza USA.

Z informacji, do jakich dotarł "NYT" wynika, że NSA wykorzystuje sekretną technologię opartą na falach radiowych, które umożliwiają przechwytywanie informacji zamieszczonych i przechodzących przez monitorowane komputery. Metoda pozyskiwania strategicznych danych za pomocą fal radiowych, zdaniem gazety, jest wykorzystywana od 200. roku i pozwala NSA na omijanie standardowych zabezpieczeń antywłamaniowych. Dziennik podkreśla jednocześnie, że dzięki technologii radiowej można śledzić komputery, które nie są podłączone do internetu.

Działania agencji polegają na wykorzystywaniu m.in. specjalnych kabli USB z zatopionymi w ich wnętrzu obwodami, które służą jako nadajniki fal radiowych. Aby takie urządzenie mogło rozpocząć działanie, wpierw musiało być ręcznie podłączone do komputera. "NYT" sugeruje, że w niektórych przypadkach mogło do tego dochodzić podczas transportu maszyn do odbiorców, albo przy wykorzystaniu konwencjonalnych działań wywiadowczych.

Monitorowane komputery nie tylko służą jako źródło informacji, ale za pomocą specjalnego oprogramowania mogą być wykorzystywane do prowadzenia ataków cybernetycznych.

NSA nazywa tę strategię "aktywną obroną" i wykorzystuje ją do monitorowania działalności chińskich i rosyjskich wojsk, meksykańskich karteli narkotykowych czy instytucji handlowych działających w ramach Unii Europejskiej. Z informacji "NYT" wynika, że agencja śledziła też działania Arabii Saudyjskiej, Indii i Pakistanu.

NSA zaprzecza, jakoby wykorzystywała tę technologię do monitorowania działalności mieszkańców USA.

"Działania NSA są skoncentrowane tylko i wyłącznie na przeciwdziałaniu uzasadnionym zagranicznym celom wywiadowczym, w odpowiedzi na zapotrzebowanie wywiadowcze" - powiedziała w rozmowie z "NYT" rzeczniczka NSA Vanee Vines. Podkreśliła, że technologia nie jest wykorzystywana do pozyskiwania zagranicznych technologii i wykorzystywania ich w kraju.

Źródło: PAP, SW, WP.PL

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)