Nowy pojazd wojskowy z polskiej fabryki. Powstanie w Stalowej Woli

Pojazd Ecalibur Army zbudowany na podwoziu Tatry 4×4
Pojazd Ecalibur Army zbudowany na podwoziu Tatry 4×4
Źródło zdjęć: © Excalibur Army
Łukasz Michalik

12.09.2020 12:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Huta Stalowa Wola, należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, rozpocznie produkcję nowego pojazdu dla wojska. To efekt współpracy z czeską spółką Tatra Export.

Umowa podpisana podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach przewiduje, że strona czeska dostarczy projekt i pełną dokumentację pojazdu 4×4, pozwalające na podjęcie produkcji przez Hutę Stalowa Wola.

Przedstawiciele huty wskazują, że podwozie zostanie zaoferowane polskiemu wojsku w ramach programów, w których uczestniczą przedsiębiorstwa należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Będzie mogło zostać wykorzystane do budowy wozów dowodzenia i innych, wymagających specjalistycznej zabudowy, która wymaga specjalistycznego nośnika 4×4. Jako potencjalnych odbiorców HSW wskazuje jednostki wojsk rakietowych i artylerii.

Moździerz M120 Rak
Moździerz M120 Rak© Huta Stalowa Wola

Polskie systemy artyleryjskie

Podkreśla to prezes HSW, Bartłomiej Zając: – Pozyskanie praw do produkcji pojazdu 4x4 w Polsce znacznie rozszerza nasze możliwości dostarczenia Siłom Zbrojnym RP rozwiązań skrojonych pod ich potrzeby w programach artyleryjskich i nie tylko.

Polski koncern specjalizuje się w wytwarzaniu systemów artyleryjskich. Obok haubicy Krab produkuje m.in. wyrzutnię rakiet WR40 Langusta i samobieżny moździerz M120 Rak, a także różnego rodzaju podwozia kołowe i gąsienicowe.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (261)