Nowy, niechlubny rekord. To najniebezpieczniejszy rok w historii
08.08.2018 09:22, aktual.: 08.08.2018 09:32
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Do końca 2018 roku jeszcze daleko, tymczasem już mamy do czynienia z największą liczbą wykrytych złośliwych zagrożeń. Tempo pojawiania się nowych wirusów jest zatrważające.
Eksperci z firmy G DATA podczas badań odkrywali nową złośliwą aplikację na system Android co 7 sekund. Nic więc dziwnego, że 2018 rok już jest najgorszy w historii pod tym względem. W samej pierwszej połowie roku odnotowano 2 040 293 przykłady nowego złośliwego oprogramowania. Czyli więcej, niż w całym 2015 roku!
W porównaniu z pierwszą połową roku 2017, liczba nowych złośliwych aplikacji wzrosła o około 40 proc. i o 31 proc. w porównaniu z drugą połową roku 2017. Według szacunków ekspertów, w całym 2018 roku możemy spodziewać się 3,5 mln nowych zagrożeń.
Skąd ten wzrost? Specjaliści twierdzą, że cyberprzestępcy stają się coraz bardziej sprytni. Wykorzystują nie tylko naiwność coraz to młodszych użytkowników internetu, ale także luki w zabezpieczeniach firm dostarczających sprzęt.
Kluczowym sposobem jest też śledzenie trendów i podrabianie popularnych aplikacji. Przerabialiśmy to przy okazji Pokemon Go, teraz problem powrócił przy "Fortnite". Oficjalnie gry w wersji na telefony jeszcze nie ma, co stanowi pole do popisu dla oszustów - wypuszczają na rynek podrobione aplikacje, na które rzucają się zniecierpliwieni fani niezwykle popularnej produkcji. I w ten sposób zarażają sprzęty użytkowników. I trudno liczyć na to, by po premierze sytuacja się poprawiła - "Fortnite" nie pojawi się w sklepie Google Play, tylko będzie dostępne do pobrania ze strony twórców. Ale wielu użytkowników Androida może o tym nie wiedzieć i ściągnie z platformy Google'a fałszywą aplikację...
700 ataków na Polskę. Co godzinę
W tym przypadku mówimy o nowych zagrożeniach. A doliczyć trzeba jeszcze inne cyberprzestępcze ataki - np. ze statystyk wynika, że w ciągu godziny przeprowadzanych jest 700 ataków na Polskę. Liczba cyberataków skierowanych w stronę Polski w pierwszej połowie 2018 roku była dwukrotnie wyższa niż w tym samym okresie poprzedniego roku.