Nowy materiał, który magazynuje energię słoneczną
Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale jednym z poważniejszych problemów związanych z energią ze źródeł odnawialnych jest nie jej pozyskiwanie, ale magazynowanie.
Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale jednym z poważniejszych problemów związanych z energią ze źródeł odnawialnych jest nie jej pozyskiwanie, ale magazynowanie. Nowo opracowany materiał może go w końcu rozwiązać.
Naukowcy z MIT (Massachusetts Institute of Technology) poinformowali, że udało im się opracować nowy materiał, będący w stanie wchłonąć i przechowywać energię słoneczną, by następnie oddać ją wtedy, gdy tego potrzebujemy.
Materiał opracowany przez zespół profesora Jeffreya Grossmana to nowy typ folii polimerowej, zawierającej związki chemiczne takie jak azobenzeny, zdolne do trwałej zmiany układu molekularnego pod wpływem ciepła słońca. Następnie wystarczy delikatny bodziec, taki jak podgrzanie folii, by spowodować powrót tych związków do pierwotnego układu molekularnego, z czym oczywiście związane jest oddanie nagromadzonej energii cieplnej. Najprostszy sposób wykorzystania takiego mechanizmu to oczywiście zbieranie energii w dzień i wykorzystywanie jej w nocy.
Obecnie naukowcy pracują nad poprawą wydajności opracowanego przez siebie materiału, tak aby w przyszłości możliwe było jego praktyczne zastosowanie we wszystkich działaniach związanych z ogrzewaniem.
Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Żegnamy markę Motorola