Nowy, kompaktowy aparat Sony Cyber-shot RX100

Nowy, kompaktowy aparat Sony Cyber-shot RX100

Nowy, kompaktowy aparat Sony Cyber-shot RX100
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
06.06.2012 12:47, aktualizacja: 08.08.2016 13:37

Sony wprowadza do sprzedaży nowy aparat Cyber-shot RX100 z pierwszym na świecie przetwornikiem obrazu typu 1,0 cala. Aparat umożliwia rejestrację zdjęć i filmów przez przetwornik obrazu CMOS Exmor typu 1,0 cala (13,2 x 8,8 mm) o efektywnej rozdzielczości ok. 20,2 megapikseli oraz jasny (F1,8) obiektyw Carl Zeiss Vario-Sonnar T z zoomem optycznym 3,6x. Maksymalna czułość ISO to 256002.

*Sony wprowadza do sprzedaży nowy aparat Cyber-shot RX100 z pierwszym na świecie przetwornikiem obrazu typu 1,0 cala. Aparat umożliwia rejestrację zdjęć i filmów przez przetwornik obrazu CMOS Exmor typu 1,0 cala (13,2 x 8,8 mm) o efektywnej rozdzielczości ok. 20,2 megapikseli oraz jasny (F1,8) obiektyw Carl Zeiss Vario-Sonnar T z zoomem optycznym 3,6x. Maksymalna czułość ISO to 256002. *

Sercem modelu Cyber-shot RX10. jest nowy, opracowany przez Sony, pierwszy na świecie1 przetwornik obrazu CMOS Exmor typu 1,0 cala o efektywnej rozdzielczości 20,2 megapikseli. Pole powierzchni tego przetwornika jest około cztery razy większe niż matryc typu 1/2,3 cala, powszechnie stosowanych w typowych aparatach kompaktowych. W rezultacie, przechwytuje on znacznie więcej światła niż małe matryce i pozwala zredukować ilość szumów. Poza większym przetwornikiem, w aparacie zastosowano także jasny obiektyw Carl Zeiss Vario-Sonnar T z zoomem optycznym 3,6x. Wynoszący F1,8 maksymalny utwór przysłony - bardzo rzadko spotykany w aparatach kompaktowych - oznacza, że do matrycy dociera więcej światła.

Wzorem zaawansowanych rozwiązań optycznych do lustrzanek cyfrowych, w obiektywie zastosowano 7-listkową przysłonę kołową. Pozwala ona z łatwością uzyskać profesjonalnie wyglądający efekt „bokeh”, czyli połączenie ostrego pierwszego planu z miękko rozmytym tłem. Obiektyw zawiera ponadto specjalną, zaawansowaną soczewkę asferyczną AA (Advanced Aspherical), która umożliwia miniaturyzację aparatu bez pogorszenia parametrów optycznych ani rozdzielczości.

Kolejnym elementem jest zoptymalizowany procesor obrazu BIONZ. Dzięki zastosowaniu wieloklatkowej redukcji szumów maksymalna czułość zwiększa się do ISO 256002. Tryb zdjęć seryjnych umożliwia robienie zdjęc w tempie do 10 klatek na sekundę (w pełnej rozdzielczości), a system AF, na nastawienie ostrości potrzebuje 0,13 sekundy.

Sony Cyber-shot RX100. wyposażono w jasny, kontrastowy wyświetlacz Xtra Fine LCD o przekątnej 3 cali (7,5cm). Rozdzielczość ekranu wynosi 1,229 mln punktów, a technologia WhiteMagic ma zwiększać jasność obrazu przez łączenie pikseli RGB z dodatkowymi pikselami w kolorze białym.

Dla bardziej zaawansowanych użytkowników, aparat wyposażono w specjalny pierścień sterujący na tubusie obiektywu. Umożliwia on płynne, ręczne nastawianie ekspozycji, zbliżenia, efektów w obrazie i innych funkcji.

Tak jak w lustrzankach cyfrowych, użytkownik ma do wyboru tryby automatycznego i ręcznego nastawiania ostrości. Podczas ręcznej regulacji funkcja MF Assist powiększa obraz, ułatwiając precyzyjną korektę ustawień. Można także skorzystać ze specjalnej funkcji, która wyróżnia na ekranie ostre fragmenty obrazu.

Aparat DSC-RX10. jest zasilany z nowo opracowanego akumulatora typu NP-BX1. Producent deklaruje, iż akumulator pozwala po jednym ładowaniu na wykonanie do 330 fotografii lub na nagranie 80 minut filmu AVCHD.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)