Nowy groźny wirus. Wcześniej takiego zagrożenia nie było
Nowy wirus na Androidzie nie tylko szyfruje dane. Robi coś o wiele gorszego.
17.10.2017 | aktual.: 26.02.2019 11:33
Przyzwyczailiśmy się do tego, że ransomware szyfruje dane i żąda okupu. Jednak wirus o nazwie DoubleLocker jest pierwszym w historii, który oprócz tego zmienia także kod PIN w zaatakowanym telefonie. Korzystanie z urządzenia jest więc niemożliwe.
DoubleLocker rozpowszechniany jest za pośrednictwem stron internetowych udostępniających fałszywą wersję aplikacji Adobe Flash Player - informuje firma ESET, której specjaliści odkryli zagrożenie. Tak wyjaśniają jego działanie:
“Wirus żąda od właściciela telefonu aktywacji usługi ułatwień dostępu o nazwie Google Play Service, a następnie - bez zgody użytkownika - wykorzystuje uzyskane uprawnienia administratora, ustawiając siebie jako domyślną aplikację. Jak wskazują eksperci z ESET, jest to trik, który sprawia, że zagrożenie jest uruchamiane wraz z każdym naciśnięciem przycisku Home”.
Tradycyjnie cyberprzestępcy chcą okupu - spełnienie ich żądań ma pozwolić odblokować telefon. Eksperci do spraw bezpieczeństwa odradzają jednak wpłacanie pieniędzy. Nigdy nie mamy pewności, czy oszuści dotrzymają słowa.
Na szczęście nie oznacza to, że zaatakowany telefon nadaje się tylko do wyrzucenia. Jest sposób by odzyskać nad nim kontrolę. Trzeba jednak posiadać zaktualizowane oprogramowanie antywirusowe oraz kopię zapasową danych. Firma ESET przygotowała instrukcję odblokowania urządzenia:
“Jest to możliwe za pomocą tzw. roota, czyli konta administracyjnego w smartfonie, które pozwala zarządzać m.in. plikami systemowymi. Należy wtedy połączyć się z urządzeniem przez kabel USB (interfejs ADB) i usunąć plik systemowy, w którym przechowywany jest kod PIN. Ta operacja odblokuje ekran, a tym samym urządzenie. Następnie, pracując w trybie awaryjnym, użytkownik może dezaktywować uprawnienia administratora przydzielone złośliwemu oprogramowaniu i je odinstalować. Aby całkowicie pozbyć się złośliwego oprogramowania należy zaraz po odzyskaniu dostępu do urządzenia przywrócić je do ustawień fabrycznych”.
Niestety, jeśli nie posiadamy kopii danych, te po prostu przepadną. Dlatego warto robić kopie zapasowe danych i uważać, jakie aplikacje ściągamy i przede wszystkim jakie uprawnienia im dajemy.
Jesteś zainteresowany kupnem nowego sprzętu RTV lub AGD i nie chcesz przepłacać? Zobacz stronę X-kom kody rabatowe.