Nowy, darmowy kanał telewizyjny dla wszystkich
28 kwietnia 2014 r. do grona programów oferowanych w ramach multipleksu pierwszego (MUX-1) naziemnej telewizji cyfrowej dołączy Fokus TV – stacja o profilu edukacyjno-poznawczym, a sygnał TVP1 dostępny będzie już tylko w wysokiej rozdzielczości (HD).
Rozpoczęcie nadawania programu Fokus TV to ostatnia zmiana oferty programowej zaplanowana na 201. r. w ramach procesu cyfryzacji telewizji naziemnej. Fokus TV zastąpi dostępny do tej pory w rozdzielczości standardowej program TVP1, który udostępniony jest w wysokiej rozdzielczości na multipleksie trzecim (MUX-3).
Fokus TV to kanał edukacyjno-poznawczy, w ramówce którego znajdziemy wiele programów popularnonaukowych, dokumentalnych, ale także poradnikowych. Nie zabraknie porannego pasma dla dzieci, czy programów skierowanych do rodziców albo miłośników sportów ekstremalnych. Stacja zamierza też stawiać na własne produkcje.
W ofercie naziemnej telewizji cyfrowej od 2. kwietnia dostępne będą następujące programy telewizyjne:
- MUX-1:Eska TV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, TVP ABC, StopklatkaTV, Fokus TV;
- MUX-2. Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, PULS 2, TV6 i Polsat Sport News;
- MUX-3. TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Regionalna, TVP Info, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia, TVP Rozrywka.
Jak odbierać?
Wysoka jakość cyfrowego obrazu i dźwięku wymaga posiadania odbiornika telewizyjnego z wbudowanym tunerem MPEG-4. Innym dostępnym rozwiązaniem jest wyposażenie dotychczasowego odbiornika telewizyjnego w dekoder zewnętrzny - tzw. „przystawkę STB” (Set Top-Box). Do odbioru sygnału cyfrowego niezbędna jest antena. Najlepsze warunki odbioru sygnału NTC zapewniają anteny kierunkowe, które charakteryzuje wysoki zysk antenowy, umożliwiający odbiór sygnału z odległych stacji nadawczych. Widzowie, którzy do tej pory korzystali z oferty naziemnej telewizji cyfrowej 28 kwietnia zauważą ważną zmianę – z oferty MUX-1 zniknie TVP1, a w miejsce tego programu pojawi się Fokus TV. W większości przypadków zmiana ta będzie przebiegała automatycznie – urządzenie samoistnie wyszuka nowe programy. W pozostałych przypadkach niezbędne będzie ponowne - manualne włączenie automatycznego wyszukiwania programów.
Odbiór sygnału HD
Do odbioru sygnału TVP1 i TVP2 w wysokiej rozdzielczości niezbędne jest wykorzystanie odbiorników telewizyjnych lub dekoderów umożliwiających odbiór sygnału HD. Sprzedaż sprzętu, który nie spełnia wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej była i jest możliwa jedynie po poinformowaniu nabywcy i uzyskaniu pisemnego potwierdzenia, że nabywca zapoznał się z informacją, że nabywa sprzęt niespełniający wymagań określonych w w/w rozporządzeniu.
Odbiorniki nie spełniające wymagań
Konsumenci, którzy po 2. sierpnia 2011 roku nabyli odbiorniki telewizyjne nienadające się do odbioru programów w wysokiej rozdzielczości, którzy nie zostali poinformowani o tym fakcie przez sprzedawcę, mają prawo zwrotu towaru sprzedawcy, od którego nabyli odbiornik niespełniający wymagań określonych w rozporządzeniu. Zwracając odbiornik należy pamiętać o dowodzie zakupu urządzenia i powołać się na art. 6 ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej. Prośby o pomoc w przypadku problemów ze zwrotem odbiorników zgłaszać należy miejskim lub powiatowym rzecznikom praw konsumenta.