Nowy, darmowy kanał filmowy w Polsce

Nowy, darmowy kanał filmowy w Polsce

Nowy, darmowy kanał filmowy w Polsce
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
10.09.2013 09:45, aktualizacja: 10.09.2015 12:08

Koncesję na nadawanie kanału filmowego na multipleksie pierwszym w systemie
naziemnej telewizji cyfrowej otrzymała w poniedziałek Stopklatka TV spółki Kino Polska. Spółka TV Spectrum, należąca do grupy ZPR emitującej programy Eska TV i Polo TV, będzie nadawać na MUX 1 kanał edukacyjny.

Koncesję na nadawanie kanału filmowego na multipleksie pierwszym w systemie naziemnej telewizji cyfrowej otrzymała w poniedziałek Stopklatka spółki Kino Polska. Spółka TV Spectrum, należąca do grupy ZPR emitującej programy Eska TV i Polo TV, będzie nadawać na MUX 1 kanał edukacyjny.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poniedziałkową decyzją zakończyła ostatni konkurs na nadawanie ogólnodostępne w ramach naziemnej telewizji cyfrowej.

Spółka Kino Polska TV we współpracy z Agorą wystartuje na MUX 1 z kanałem Stopklatka TV. Spółka jest właścicielem portalu filmowego stopklatka.pl i nadawcą programu Kino Polska. Jak zapowiadano, Agora, wydawca m.in. "Gazety Wyborczej", kupi akcje spółki Stopklatka TV po otrzymaniu koncesji na nadawanie naziemne. Spółkę w staraniach o miejsce na MUX 1 poparło ok. 12. polskich twórców, m.in. Roman Polański, Joanna i Krzysztof Krauze, Jerzy Hoffman, Wojciech Smarzowski i Wojciech Kilar. W radzie programowej mają zasiąść m.in. Andrzej Wajda, Agnieszka Holland i Juliusz Machulski.

Stopklatka TV ma prezentować polską klasykę filmową, produkcje europejskie i kino światowe. Filmy fabularne mają stanowić ponad połowę audycji. Powtórki będą wyświetlane przez 2. proc. czasu antenowego.

Jak zadeklarowała spółka we wniosku, rano mają być nadawane pasma filmowe dla dzieci i młodzieży, w południe - retrospektywy klasyki dokumentu, po południu - filmy i seriale, wieczorem - cykle autorskie, zestawy tematyczne, produkcje własne, wydarzenia specjalne, premiery, nocą - retrospektywy aktorów i reżyserów. Wnioskodawca zaproponował także cykle połączone np. gatunkiem filmowym (komedia, musicale, kryminały itp.), tematem (np. kino kobiece), miejscem, w którym toczy się akcja filmu (np. Nowy Jork w filmach Woody Allena, Warszawa w polskim kinie).

Spółka TV Spectrum w całości należąca do Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych uruchomi kanał Fokus TV. Grupa ZPR jest już nadawcą dwóch kanałów nadawanych z multipleksu pierwszego: Eska TV z teledyskami przebojów zagranicznych i Polo TV z disco polo. Program ma prezentować audycje z dziedzin takich jak nowe technologie i wynalazki, gospodarka, kultura i historia cywilizacji świata oraz o tematyce podróżniczej, etnograficznej, geograficznej, przyrodniczej i ekologicznej. Audycje powtórkowe zajmą od 4. do 50 proc. w tygodniowym czasie nadawania programu.

Łącznie 1. nadawców wystartowało w konkursie na nadawanie obu kanałów: filmowego - czterech, a edukacyjnego - ośmiu (z przyczyn formalnych wniosku dwóch z wnioskodawców - spółki 4Fun Media i Edusat - w ogóle nie rozpatrywano).

Wnioskodawcy starający się o koncesję na nadawanie kanału filmowego pozyskiwali wsparcie polskiego środowiska związanego z kinem. Wajda, Holland i Machulski znaleźli się też wśród reżyserów wspierających starania o koncesję dla kanału Telekino, konkurenta Stopklatki TV. Telekino to pomysł spółki TV Film, której udziałowcami są Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe, Stowarzyszenie Filmowców Polskich i dystrybutor filmowy Kino Świat. Z kanałem filmowym na multipleksie pierwszym chciały też wystartować telewizja Polsat (nadająca program Polsat Film) i Mediasat (nadawca programu Tele5).

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)