Nowoczesny system komputerowy trafi do bibliotek
Ogólnopolski, centralny system komputerowy MAK+, umo żliwiający m.in. łatwe katalogowanie milionów książek i rezerwowanie książek przez internet, ma zostać zainstalowany do końca roku w 200-300 bibliotekach publicznych
Do lipca 201. roku przyjęto blisko 400 zgłoszeń od bibliotek zainteresowanych systemem MAK+ - wynika z danych Instytutu Książki, realizującego z ramienia resortu kultury program. We współpracy z wojewódzkimi bibliotekami publicznymi zorganizowano ogólnopolską sieć administratorów nowego systemu. Do końca sierpnia program został zainstalowany w 100 bibliotekach, a do końca roku MAK+ ma pojawić się w kolejnych 200-300.
Wdrożenie systemu MAK+ odbywa się w ramach programu "Biblioteka+", wieloletniego programu ministra kultury i dziedzictwa narodowego. "Biblioteka+" ma na celu poprawę stanu bibliotek publicznych w Polsce. Głównymi beneficjentami programu są gminne biblioteki publiczne, ze szczególnym uwzględnieniem bibliotek z gmin liczących do 1. tysięcy mieszkańców.
MAK+ jest łatwy w użyciu - korzystanie z niego przypomina korzystanie z serwisu internetowego. Istotną cechą systemu jest fakt, że jest on zdalnie zarządzany - nie wychodząc z domu czytelnik będzie mógł sprawdzić swoje konto we wszystkich bibliotekach pracujących w MAK+, w których jest zarejestrowany. Będzie mógł również rezerwować książki w dowolnej chwili, z dowolnego miejsca, w którym się znajduje.
System katalogowy MAK+ został stworzony we współpracy z Biblioteką Narodową. Ma służyć wszystkim bibliotekom w Polsce. Do korzystania z niego wystarczy przeglądarka internetowa i podłączenie do internetu. Jest tani - miesięczna opłata za dostęp do systemu to tylko 100 zł brutto dla bibliotek posiadających katalog nie większy niż 100 tys. woluminów, niezależnie od liczby bibliotecznych komputerów i filii. W ramach abonamentu biblioteka otrzymuje bieżące aktualizacje, kopie zapasowe danych, pomoc techniczną i szkolenie dla pracowników.