Nowoczesny system komputerowy trafi do bibliotek

Nowoczesny system komputerowy trafi do bibliotek

Nowoczesny system komputerowy trafi do bibliotek
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
20.09.2010 10:23

Ogólnopolski, centralny system komputerowy MAK+, umożliwiający m.in. łatwe katalogowanie milionów książek i rezerwowanie książek przez internet, ma zostać zainstalowany do końca roku w 200-300 bibliotekach publicznych

Do lipca 201. roku przyjęto blisko 400 zgłoszeń od bibliotek zainteresowanych systemem MAK+ - wynika z danych Instytutu Książki, realizującego z ramienia resortu kultury program. We współpracy z wojewódzkimi bibliotekami publicznymi zorganizowano ogólnopolską sieć administratorów nowego systemu. Do końca sierpnia program został zainstalowany w 100 bibliotekach, a do końca roku MAK+ ma pojawić się w kolejnych 200-300.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Wdrożenie systemu MAK+ odbywa się w ramach programu "Biblioteka+", wieloletniego programu ministra kultury i dziedzictwa narodowego. "Biblioteka+" ma na celu poprawę stanu bibliotek publicznych w Polsce. Głównymi beneficjentami programu są gminne biblioteki publiczne, ze szczególnym uwzględnieniem bibliotek z gmin liczących do 1. tysięcy mieszkańców.

MAK+ jest łatwy w użyciu - korzystanie z niego przypomina korzystanie z serwisu internetowego. Istotną cechą systemu jest fakt, że jest on zdalnie zarządzany - nie wychodząc z domu czytelnik będzie mógł sprawdzić swoje konto we wszystkich bibliotekach pracujących w MAK+, w których jest zarejestrowany. Będzie mógł również rezerwować książki w dowolnej chwili, z dowolnego miejsca, w którym się znajduje.

System katalogowy MAK+ został stworzony we współpracy z Biblioteką Narodową. Ma służyć wszystkim bibliotekom w Polsce. Do korzystania z niego wystarczy przeglądarka internetowa i podłączenie do internetu. Jest tani - miesięczna opłata za dostęp do systemu to tylko 100 zł brutto dla bibliotek posiadających katalog nie większy niż 100 tys. woluminów, niezależnie od liczby bibliotecznych komputerów i filii. W ramach abonamentu biblioteka otrzymuje bieżące aktualizacje, kopie zapasowe danych, pomoc techniczną i szkolenie dla pracowników.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)