Nowe zwierzęta w polskim zoo. Znasz te gatunki?
Orientarium ZOO Łódź poinformowało o narodzinach nowych zwierząt. W sieci pojawiły się zdjęcia nowych mieszkańców obiektu. Niezwykłe gatunki. Czy wiesz, czym jest dikdik?
Orientarium w łódzkim zoo może świętować z okazji narodzin nowych zwierząt. Nowi mieszkańcy są przedstawicielami czterech gatunków. W Łodzi pojawiły się nowe ssaki, ptaki i gady. Pierwsze z nowonarodzonych zwierząt to leniwiec.
Młody leniwiec jest drugim dzieckiem mieszkającej w Łodzi od 2019 r. pary - Lenki i Chaparro. Najbliższe pół roku zwierzę spędzi w towarzystwie matki. Jak powiedziała w rozmowie z PAP Justyna Krakowiak z Orientarium Zoo Łódź, Lenka to doświadczona matka, która jest troskliwa i spokojna.
- Wbrew powszechnemu wizerunkowi leniwców – te zwierzęta wcale nie są powolne i niezgrabne. Jeśli tylko poruszają się w koronach drzew, potrafią być zadziwiająco sprawne. Dopiero kiedy schodzą na ziemię, ich ruchy stają się nieporadne. Wszystko przez ich długie, hakowato wygięte pazury – to one ułatwiają im poruszanie się wśród gałęzi, ale potrafią być przeszkodą na ziemi. Mało kto wie, że leniwce są świetnymi pływakami - tłumaczyła Krakowiak.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dikdik - najmniejsza antylopa świata
Jak czytamy na stronie orientarium, w pawilonie Afryka można już zobaczyć młodego dikdika, czyli jedną z najmniejszych antylop świata. Zwierzę to pod względem rozmiaru niewiele różni się od zająca.
Zwierzęta te są ciche i płochliwe, więc czasem trzeba mocno wytężać wzrok, by dostrzec je na wybiegu. Jest on zresztą dostosowany do potrzeb małych antylop. Znajduje się na nim dużo suchej trawy, w której dikdiki mogą się schować.
Nowe ptaki i gady w Łodzi
W ogrodzie pojawiły się też nowe pisklęta. W wolierze ptaków brodzących jest już mały ślepowron, który opuścił już gniazdo.
- Jeszcze mocno różni się od swoich rodziców ubarwieniem - mówi Tomasz Jóźwik członek zarządu Orientarium ZOO Łódź. – Póki co młody ptak jest jeszcze szarobury, kiedy dorośnie, na jego głowie pojawi się charakterystyczne odstające pióro.
Kolejne zwierzęta, które pojawiły się łódzkim ogrodzie to gady. W Orientarium wykluły się trzy węże mandaryńskie. Azjatyckie węże mają niezwykłe ubarwienie. Jako dorosłe osobniki są trudne do dostrzeżenia, ponieważ ich skóra dobrze wpasowuje się w kolor butwiejących liści.
Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski