Nowe zwierzęta w polskim zoo. Znasz te gatunki?

Nowe zwierzęta w polskim zoo. Znasz te gatunki?

Leniwiec z Łodzi
Leniwiec z Łodzi
Źródło zdjęć: © Orientarium ZOO Łódź
09.09.2023 12:52

Orientarium ZOO Łódź poinformowało o narodzinach nowych zwierząt. W sieci pojawiły się zdjęcia nowych mieszkańców obiektu. Niezwykłe gatunki. Czy wiesz, czym jest dikdik?

Orientarium w łódzkim zoo może świętować z okazji narodzin nowych zwierząt. Nowi mieszkańcy są przedstawicielami czterech gatunków. W Łodzi pojawiły się nowe ssaki, ptaki i gady. Pierwsze z nowonarodzonych zwierząt to leniwiec.

Młody leniwiec jest drugim dzieckiem mieszkającej w Łodzi od 2019 r. pary - Lenki i Chaparro. Najbliższe pół roku zwierzę spędzi w towarzystwie matki. Jak powiedziała w rozmowie z PAP Justyna Krakowiak z Orientarium Zoo Łódź, Lenka to doświadczona matka, która jest troskliwa i spokojna.

Leniwiec z Łodzi
Leniwiec z Łodzi© Orientarium ZOO Łódź

- Wbrew powszechnemu wizerunkowi leniwców – te zwierzęta wcale nie są powolne i niezgrabne. Jeśli tylko poruszają się w koronach drzew, potrafią być zadziwiająco sprawne. Dopiero kiedy schodzą na ziemię, ich ruchy stają się nieporadne. Wszystko przez ich długie, hakowato wygięte pazury – to one ułatwiają im poruszanie się wśród gałęzi, ale potrafią być przeszkodą na ziemi. Mało kto wie, że leniwce są świetnymi pływakami - tłumaczyła Krakowiak.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dikdik - najmniejsza antylopa świata

Jak czytamy na stronie orientarium, w pawilonie Afryka można już zobaczyć młodego dikdika, czyli jedną z najmniejszych antylop świata. Zwierzę to pod względem rozmiaru niewiele różni się od zająca.

Zwierzęta te są ciche i płochliwe, więc czasem trzeba mocno wytężać wzrok, by dostrzec je na wybiegu. Jest on zresztą dostosowany do potrzeb małych antylop. Znajduje się na nim dużo suchej trawy, w której dikdiki mogą się schować.

Dikdik z Łodzi
Dikdik z Łodzi© Orientarium ZOO Łódź

Nowe ptaki i gady w Łodzi

W ogrodzie pojawiły się też nowe pisklęta. W wolierze ptaków brodzących jest już mały ślepowron, który opuścił już gniazdo.

- Jeszcze mocno różni się od swoich rodziców ubarwieniem - mówi Tomasz Jóźwik członek zarządu Orientarium ZOO Łódź. – Póki co młody ptak jest jeszcze szarobury, kiedy dorośnie, na jego głowie pojawi się charakterystyczne odstające pióro.

Ślepowron z Łodzi
Ślepowron z Łodzi© Orientarium ZOO Łódź

Kolejne zwierzęta, które pojawiły się łódzkim ogrodzie to gady. W Orientarium wykluły się trzy węże mandaryńskie. Azjatyckie węże mają niezwykłe ubarwienie. Jako dorosłe osobniki są trudne do dostrzeżenia, ponieważ ich skóra dobrze wpasowuje się w kolor butwiejących liści.

Wąż mandaryński z Łodzi
Wąż mandaryński z Łodzi© Orientarium ZOO Łódź

Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)