Nowe technologie rodzą zagrożenia - pilnuj swoich pieniędzy

Nowe technologie rodzą zagrożenia - pilnuj swoich pieniędzy

Nowe technologie rodzą zagrożenia - pilnuj swoich pieniędzy
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
27.11.2008 14:24

Prawie 7 mln osób do końca roku będzie
korzystało w Polsce z internetowego dostępu do konta bankowego -
wynika z danych Związku Banków Polskich.

Nowe technologie, oprócz wygody niosą ze sobą również zagrożenia. Jednym z nich jest phishing - przestępstwo polegające na kradzieży tożsamości, czyli wyłudzeniu danych osobowych takich jak numer karty kredytowej, hasło, dane dotyczące konta w celu dokonania nieuprawnionej transakcji. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów edukuje i ostrzega przed wyszkolonymi przestępcami, odwołującymi się do kryzysu finansowego i informującymi o problemach z rachunkiem rozliczeniowym czy płatnościami.

Obraz
© (fot. JupiterImages/EAST NEWS)

Jak tłumaczy rzecznik UOKiK, Małgorzata Cieloch, oszuści wysyłają do konsumentów e-maile sugerujące, że pochodzą one z banku lub innej organizacji godnej zaufania. Nakłaniają w nich do podania poufnych informacji, poprzez wskazaną stronę internetową, która jest odpowiednio przygotowana i do złudzenia przypomina witrynę banku, z którego usług korzysta konsument. Wykorzystywane jest oryginalne logo instytucji, zachowany jest styl korespondencji handlowej, mogą również pojawić się prawdziwe nazwiska osób należących do kierownictwa przedsiębiorstwa. Zabiegi te uwiarygodniają treść e-maila i strony www.

W treści korespondencji konsumenci proszeni są o wypełnienie specjalnego formularza i potwierdzenie poufnych danych. Ich wprowadzenie na fałszywej witrynie naraża konsumentów na utratę pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym.

UOKiK radzi, żeby w takiej sytuacji nie odpowiadać automatycznie na e-maile, w których zwrócono się o wprowadzenie danych osobowych. Instytucja finansowa nigdy nie prosi o takie informacje za pośrednictwem poczty elektronicznej. Najlepiej w takiej sytuacji skontaktować się z bankiem. Ważne jest również regularne sprawdzanie konta bankowego, aby upewnić się czy wszystkie transakcje rzeczywiście przeprowadzono. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)