Nowe procesory Intel Atom do tabletów - wydajniej i bez wentylatora

Nowe procesory Intel Atom do tabletów - wydajniej i bez wentylatora

Nowe procesory Intel Atom do tabletów - wydajniej i bez wentylatora
12.04.2011 11:51, aktualizacja: 12.04.2011 12:03

Intel poinformował, że platforma Intel Atom, poprzednio znana jako "Oak Trail” jest już dostępna w sprzedaży, a urządzenia ją wykorzystujące pojawią się w sprzedaży już maju.

W początkowej fazie sprzedaży dostępnych będzie ponad 3. tabletów i konstrukcji hybrydowych od takich producentów, jak Evolve III, Fujitsu, Lenovo, Motion Computing, Razer i Viliv. Ale to nie koniec nowości. Na konferencji Intel Developer Forum w Pekinie Intel zaprezentuje 32-nanometrową platformę Intel Atom następnej generacji, obecnie znaną jako „Cedar Trail”. Rozwiązanie to umożliwi tworzenie bezwentylatorowych, chłodnych i cichych netbooków, desktopów klasy podstawowej oraz konstrukcji typu „all-in-one”.

Obraz
© (fot. Intel)

Nowy procesor Intel Atom Z670. jako część platformy „Oak Trail”, umożliwi ulepszone odtwarzanie wideo, szybkie przeglądanie internetu i dłuższy czas pracy na zasilaniu bateryjnym bez obniżania wydajności. „Oak Trail” ma rozbudowane funkcje multimedialne, m.in. dekodowanie wideo 1080p oraz wyjście HDMI. Platforma obsługuje też Adobe Flash.

Co ważne, Intel Atom Z67. umożliwia uruchamianie aplikacji w różnych systemach operacyjnych, w tym Google Android, MeeGo i Windows.

Platforma umożliwia też budowanie mniejszych, cieńszych i efektywniejszych urządzeń poprzez integrację grafiki i kontrolera pamięci bezpośrednio na kości procesora. Procesor jest o 6. proc. mniejszy niż układy poprzedniej generacji i cechuje się niskim poborem mocy, co pozwala konstruować urządzenia bez wentylatora.

Obraz
© Samsung Gloria z nowymi układami Intela (fot. Samsung)

Dodatkowe funkcje to Intel Enhanced Deeper Sleep, technologia zasilania, która oszczędza więcej energii w okresach bezczynności, a także zoptymalizowana technologia Intel SpeedStep .

Uzupełnieniem procesorów Atom Z67. jest chipset Intel SM35 Express, bezołowiowa i bezhalogenowa konstrukcja z szybkim złączem USB 2.0 oraz technologią Intel High-Definition Audio, która ma według Intela zapewnić kinową jakość dźwięku.

Platforma „Cedar Trail”. zaoferuje także ulepszone możliwości graficzne, w tym obsługę Blu-ray 2.0, dedykowany silnik multimedialny do odtwarzania wideo 1080p oraz dodatkowe opcje wyświetlania obrazu, w tym wyjścia HDMI i DisplayPort. Do nowych funkcji będą należeć technologie Wireless Music, Intel Wireless Display, PC Synch i Fast Boot.

Użytkownicy mogą oczekiwać urządzeń mobilnych i biurkowych opartych na platformie „Cedar Trail” w drugiej połowie 2011 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)