Nowe planety zaskoczyły naukowców. Mają więcej wody niż Ziemia

Każda informacja o wodzie na innych planetach w Układzie Słonecznym rozgrzewa wyobraźnie nie tylko naukowców. Astronomowie potwierdzili, że w innym układzie znajdują się planety podobne do Ziemi, które mają wodę w stanie ciekłym. To początek marzeń o drugiej Ziemi?

Nowe planety zaskoczyły naukowców. Mają więcej wody niż Ziemia
Źródło zdjęć: © space.com
Michał Prokopowicz

06.09.2018 11:19

TRAPPIST - 1 to układ, który elektryzuje astronomów i świat nauki na całym świecie z uwagi na odległość od Ziemi. To "tylko" 40 lat świetlnych, co jak na kosmiczne warunki jest jak "rzut beretem".

"Wszystkie planety TRAPPIST-1 są bardzo podobne do Ziemi, mają twarde jądro otoczone atmosferą. TRAPPIST-1e to egzoplaneta, która jest najbardziej podobna do Ziemi pod względem masy, promienia i energii otrzymanej z jej gwiazd" – mówi Simon Grimm, egzoplanetolog z Uniwersytetu w Bernie.

Naukowcom udało się ustalić gęstość planet z dużo większą precyzją niż kiedykolwiek wcześniej. Odkrycie pokazuje, że niektóre z planet mogą mieć do 5 procent swojej masy w postaci ciekłej wody. Daje to 250 razy więcej wody niż w oceanach na Ziemi. Dla porównania, woda na Ziemi stanowi 0,02% jej masy. Wszystkie egzoplanety w tym układzie krążą po orbicie w strefie, w której woda może pozostawać w stanie ciekłym na ich powierzchni.

Wiedza, którą mają naukowcy o tym układzie jest wynikiem badań przeprowadzonych za pomocą metody TTV (Transit-timing variation). Chodzi o wariacje czasu przejścia. Ta technika działa wtedy kiedy można zaobserwować ruch planety i ich przejście na tle tarczy ich rodzimej gwiazdy. Ta metoda, która rozwijana jest od lat wymaga precyzyjnej obserwacji.

O planetach układu TRAPPIST-1 zrobiło się głośno kiedy odkryto trzy pierwsze planety w 2015 roku, informację ogłoszono rok później. Natomiast 22 lutego 2017 roku naukowcy poinformowali o istnieniu siedmiu planet w tym układzie. Naukowcy w swoich badaniach opierali się na danych zebranych przez NASA Spitzer Space Telescope, korzystali także z Europejskiego Obserwatorim Południowego w Chile.

Co wiemy o planetach?

  • TRAPPIST – 1b/1c – są najbliżej zimnego czerwonego karła wokół którego krążą, mają kamieniste jądra i gęstą atmosferę;
  • TRAPPIST – 1d – ma niską masę, która wynosi ok. 30% masy Ziemi, powodem może być warstwa lodowa lub oceaniczna;
  • TRAPPIST – 1f/1g/1h - są najdalszymi obiektami krążącymi wokół swojej gwiazdy, jest duże prawdopodobieństwo, że pokryte są zamarzniętą wodą na całej swojej powierzchni;
  • TRAPPIST – 1e – pod względem masy, promienia i energii najbardziej podobna jest do Ziemi.
Obraz
© space.com

Pozostaje nam mieć nadzieję, że mimo odległości 40 lat świetlnych od TRAPPIST - 1 ta okaże się kiedyś możliwa do eksploracji. W końcu Walter Moers kiedyś napisał: "Ciekawość jest najpotężniejszą siłą napędową w kosmosie, ponieważ jest w stanie pokonać dwie największe siły hamujące: rozsądek i strach." Tego się trzymajmy.

Źródło: space.com

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)