Qaqwqwrqw

Nowe odkrycia z niewidocznej strony Księżyca. Lądownik Chang’e 4 zebrał dane

Niewidoczna z Ziemi część Księżyca jest od teraz nieco mniej tajemnicza. Lądownik Chang’e 4 zebrał pierwsze dane, które są częściowym potwierdzeniem jednej z teorii o naszym jedynym naturalnym satelicie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowe odkrycia z niewidocznej strony Księżyca. Lądownik Chang’e 4 zebrał dane
(Wikimedia Commons CC BY)
Qaqwqwrqw

Chang'e 4 to chińska sonda, która pojawiła się na Księżycu w styczniu bieżącego roku, lądując na niewidocznej z Ziemi części Księżyca, a dokładniej – w strefie krateru von Kármána, w obszarze basenu Bieguna Południowego – Aitken. Najnowsze informacje, które zostały przesłane na Ziemię dotyczą składu chemicznego płaszcza księżycowego.

To element badań, w ramach których sprawdzana jest zasadność jednej z teorii dotyczących historii Księżyca. Według niej, na początku istnienia, Księżyc z czasem ochładzał się, a na jego wierzchu powstała warstwa bazaltu. Pod spodem miały się natomiast znajdować inne minerały – pirokseny i oliwiny. Zgodnie z teorią, przy zderzeniu z innym obiektem – na przykład planetoidą – na powierzchnię Księżyca miały być wyrzucane fragmenty jego płaszcza.

Badania przeprowadzone przez Chang’e 4 okazały się zaskakujące. Z początku wskazały bowiem tylko na niewielkie ilości płaszcza księżycowego na obszarze płaskiej części Basenu, co zaskoczyło badaczy i postawiło całą teorię pod znakiem zapytania. Próbki pobrane z głębszych kraterów potwierdziły jednak zakładaną teorię – w nich znaleziono więcej oliwinów.

Qaqwqwrqw

Jak podaje Puls Kosmosu, naukowcy nie kryją zaskoczenia i sugerują, że problem wymaga dalszych badań. - Brak dużych ilości oliwinów wewnątrz basenu SPA pozostaje zagadką – tłumaczy Li Chunlai, profesor w NAOC i współautor opracowania. - Czyżby przewidywania bogatego w oliwiny płaszcza księżycowego były nieprawidłowe?

Lądownik Chang’e 4 oczywiście nie kończy jeszcze misji. Aby w pełni zrozumieć budowę Księżyca potrzebnych jest jeszcze więcej próbek i danych, które będą nadal gromadzone.

Polub WP Tech
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

Qaqwqwrqw