Nowe, łatwe w obsłudze dyktafony cyfrowe Sony

Nowe, łatwe w obsłudze dyktafony cyfrowe Sony

Nowe, łatwe w obsłudze dyktafony cyfrowe Sony
Źródło zdjęć: © Sony
09.03.2010 15:02, aktualizacja: 09.03.2010 15:37

Firma Sony informuje o planach wprowadzenia nowych dyktafonów cyfrowych MP3, które
łączą dźwięk o wysokiej jakości i bardzo długi czas nagrywania z prostą obsługą. Nowe
modele są lekkie i wygodne w użyciu. Sprawdzą się przy nagrywaniu wywiadów,
wystąpień i prezentacji, nie wspominając o muzyce - w dowolnym miejscu i czasie

ICD-SX750 i ICD-SX850

Smukłe, eleganckie dyktafony ICD-SX75. i ICD-SX850 wyróżniają się nieprzeciętną jakością dźwięku i bardzo długim czasem nagrywania.

2 GB pamięci flash w modelu SX75. wystarcza do 750 godzin nagrań plików audio (w trybie LP). Model SX850 ma aż 4 GB pamięci, która pozwala na nagranie materiału o długości do 1505 godzin. Oznacza to, że odtworzenie wszystkich nagrań zajęłoby ponad 2 miesiące.

W uzyskaniu wysokiej jakości nagrań głosu lub muzyki pomagają trzy mikrofony: para niskoszumowych mikrofonów stereo oraz kierunkowy mikrofon o dużej czułości, ułatwiający nagrywanie wystąpień z większej odległości. Czystość dźwięku poprawia dodatkowo filtr dolnoprzepustowy, a technologia Noise Cut wzmacnia pasmo częstotliwości głosu i ułatwia jego zrozumienie. Dla wygody obsługi, dyktafony są wyposażone w funkcje VOR (nagrywania sterowanego głosem) i dodawania/zastępowania nagrania.

Użytkownik ma do wyboru szereg formatów nagrywania. Do codziennych nagrań przeznaczone są formaty MP3 i odznaczający się dużą efektywnością LPEC. Kiedy liczy się najwyższa jakość dźwięku, można wybrać format Linear PCM, umożliwiający zapis głosu i muzyki w bardzo dobrej jakości.

Obraz
© Dyktafony Sony ICD-SX750 (z lewej) i ICD-SX850 (z prawej) (fot. Sony)

Dokładną transkrypcję dokonanego wywiadu albo wykładu ułatwia 36-stopniowa regulacja prędkości odtwarzania w zakresie od -75. do +200%. W zarządzaniu nagraniami pomaga pełny zestaw funkcji edycyjnych, takich jak dzielenie, kasowanie, zakładki oraz wybieranie folderu i przenoszenie nagrań.

Oba dyktafony z powodzeniem pełnią też funkcję przenośnych odtwarzaczy muzycznych. Po podłączeniu dostarczonych słuchawek dousznych zapewniają bardzo dobrą jakość dźwięku z kolekcji nagrań w formatach MP3 i WMA. Szybki interfejs USB umożliwia przesyłanie nagrań głosu, utworów MP3. a nawet plików komputerowych metodą "zaznacz i wklej”. Ułatwia to wykonywanie zapasowych kopii plików w komputerze.

Naładowany akumulator wystarczy do 1. godzin ciągłego nagrywania lub do 22 godzin odtwarzania z użyciem słuchawek. Do odsłuchu nagrań można też użyć wbudowanego głośnika.

Dostarczane wyposażenie obejmuje przewód USB, pokrowiec, podstawkę, osłonę mikrofonu poprawiającą czystość nagrań przy wietrze, jak również CD-ROM z programem Digital Voice Editor.

Do nabycia jest ponadto specjalny zestaw ICD-SX850DR, który poza dyktafonem zawiera stację dokującą USB oraz CD-ROM z uznanym oprogramowaniem Dragon NaturallySpeaking 1. Recorder Edition (program nie obsługuje nagrań w języku polskim).

ICD-BX800 i ICD-PX820

Łatwe w użyciu dyktafony ICD-BX80. i ICD-PX820 świetnie nadają się do nagrywania wykładów i wywiadów oraz dokumentowania codziennych przemyśleń.

Oba modele mają 2 GB pamięci flash i pozwalają na nagranie do 50. godzin materiału - aż nadto, by przechować np. wykłady z całego semestru.

Dzięki wygodnie rozmieszczonym przyciskom funkcji i dużemu, podświetlanemu wyświetlaczowi LCD dyktafony BX80. i PX820 są lekkie i bardzo łatwe w obsłudze. Można ich wygodnie używać bez angażowania rąk – funkcja VOR (nagrywania sterowanego głosem) automatycznie wstrzymuje bowiem nagrywanie w momentach przerw w dźwięku. Dobrą jakość nagrywanej mowy poprawia ponadto funkcja Noise Cut.

Obraz
© Dyktafony Sony ICD-BX800 (z lewej) i ICD-PX820 (z prawej) (fot. Sony)

Dźwięk z wbudowanego głośnika jest czysty i wyraźny. 21-stopniowa cyfrowa regulacja prędkości odtwarzania pomaga w wyraźnym usłyszeniu słów, które padły podczas wykładu, seminarium czy wywiadu, i bardzo przydaje się w czasie transkrypcji. Zarządzanie nagraniami ułatwiają funkcje dzielenia, kasowania oraz wybierania i przenoszenia folderu.

Zastosowanie jednej baterii alkalicznej R0. wystarczy na 48 godzin nieprzerwanego nagrywania. Czas odtwarzania, przy korzystaniu ze słuchawek, wynosi do 32 godzin (w trybie LP).

Dyktafon ICD-PX82. ma wszystkie cechy modelu BX800, a ponadto jest wyposażony w port USB i dostarczany w komplecie z kablem. Port ten umożliwia przesyłanie plików MP3 do komputera PC w celu ich archiwizacji, edycji lub udostępnienia innym.

Do nabycia jest również bardzo atrakcyjny zestaw ICD-PX820D, w którym obok dyktafonu znajduje się CD-ROM z oprogramowaniem Dragon Naturally Speaking 10 Recorder Edition (program nie obsługuje nagrań w języku polskim).

W skład kolejnych dwóch zestawów, ICD-BX800. i ICD-PX820M, wchodzi natomiast dyktafon i wysokiej jakości mikrofon przypinany np. do krawata.

Dyktafony cyfrowe ICD-SX750, ICD-SX850, ICD-BX800 i ICD-PX820 pojawią się w sprzedaży w kwietniu 2010 r.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)