Nowe, łatwe w obsłudze aparaty A500 i A550

Nowe, łatwe w obsłudze aparaty A500 i A550

Nowe, łatwe w obsłudze aparaty A500 i A550
27.08.2009 15:35, aktualizacja: 27.08.2009 16:32

Modele DSLR-A500 (12,3 megapiksela) i DSLR-A550 (14,2 megapiksela) są wyposażone w zaawansowane technologie firmy Sony, które łączą spontaniczność i swobodę robienia zdjęć w trybie Live View (podgląd na żywo) z bogatymi możliwościami realizacji własnej wizji twórczej

Podstawę obu aparatów stanowią nowe matryce typu CMOS Exmor, które pozwalają wykonywać wyraźne, pełne detali zdjęcia o żywych kolorach i zaskakująco niskim poziomie szumów. Te zaawansowane matryce korzystają z tych samych skutecznych, wbudowanych w płytę mechanizmów redukcji szumów, co profesjonalny, pełnoklatkowy aparat DSLR-A900 i współpracują z algorytmami przetwarzania obsługiwanymi przez nowo opracowany, wyjątkowo szybki procesor obrazu BIONZ, aby zapewnić znakomitą jakość obrazu oraz błyskawiczne wykonywanie ostrych zdjęć.

Dzięki radykalnej redukcji szumów obrazu możliwe jest teraz robienie zdjęć z wyjątkowo dużą czułością sięgającą poziomu ISO 12800. co pozwala uzyskać atrakcyjne rezultaty podczas fotografowania z ręki w trudnych warunkach, na przykład we wnętrzach oświetlonych świecami.

Obraz
© Sony DSLR-A500 (fot. Sony)

Procesor obrazu BIONZ umożliwia bezproblemowe rejestrowanie dynamicznych akcji, dzięki większej szybkości wykonywania zdjęć seryjnych. W trybie Live View (podgląd na żywo) można osiągnąć szybkość rzędu 4 klatek/s, a w przypadku wizjera optycznego nawet 5 klatek/s. Nowy tryb Speed Priority dostępny w aparacie DSLR-A55. podnosi poprzeczkę jeszcze wyżej, umożliwiając fotografowanie z prędkością do 7 klatek/s (z ustawieniami AF i AE takimi samymi, jak dla pierwszej klatki).

Funkcja Quick AF Live View, której użyto po raz pierwszy w modelach A300/A350. jest teraz wyposażona w opcję Face Detection (wykrywanie twarzy), która koncentruje automatyczną regulację ostrości głównie na twarzach oraz dostraja ustawienia naświetlania i balansu bieli w celu uzyskania wyraźnych, pięknych portretów z naturalnym kolorem skóry. Kolejną funkcją udostępnioną po raz pierwszy w lustrzance cyfrowej przez firmę Sony jest Smile Shutter (rozpoznawanie uśmiechu), znana już z wielu modeli aparatów Cyber-shot. Wykrywa ona twarze w trybie podglądu Live View, automatycznie zwalniając migawkę we właściwym momencie, aby uchwycić radosne, naturalne uśmiechy.

Nowy tryb Manual Focus Check Live View pomaga precyzyjnie skomponować ujęcie w trybie ręcznego ustawiania ostrości. Wysokiej jakości obrazy można oglądać bezpośrednio z matrycy CMOS, co pozwala na dokładną ocenę ostrości i detali, nawet przy słabym oświetleniu. Podgląd na żywo obejmuje całe kadrowane pole, a w precyzyjnym komponowaniu ujęcia pomagają linie siatki pokrywającej kadr. Dostępny jest także zoom 7x/14. ułatwiający ręczne nastawianie ostrości.

Model A55. jest wyposażony w znakomity (921 tys. punktów), 3-calowy ekran Xtra Fine LCD. Umożliwia on precyzyjną regulację ostrości i podgląd wysokiej jakości oraz zapewnia wspaniałe kolory, kontrast i precyzję szczegółów. Ekran można odchylać w górę i w dół w zakresie 180 stopni, co pozwala na fotografowanie z podglądem na żywo, niemal pod dowolnym kątem i z dowolnej pozycji bez utraty jakości. Czujnik oświetlenia otoczenia automatycznie zwiększa jasność ekranu ciekłokrystalicznego w celu zapewnienia wyraźnego obrazu w jasnym świetle.

Model A50. oferuje 3-calowy ekran Clear Photo LCD Plus (230 tys. punktów) zapewniający wyraźny obraz o wysokim kontraście, z takim samym zakresem odchylenia, umożliwiający wygodne komponowanie przejrzystych ujęć i przeglądanie zdjęć. Obydwa modele aparatów są również wyposażone w wyraźny, jasny wizjer optyczny z polem widzenia 95% na potrzeby kadrowania i regulacji ostrości, jako alternatywę do fotografowania z podglądem na żywo.

Obsługa obu aparatów jest wyjątkowo prosta dzięki przeprojektowanemu interfejsowi ekranowemu, który zapewnia łatwy dostęp do funkcji i ustawień podczas obsługi z podglądem na żywo. Wyjątkowy wyświetlacz graficzny pokazuje w jasny, intuicyjny sposób, jak czas otwarcia migawki i otwór przysłony wpływają na ostateczny obraz. Zestaw opcji twórczych został rozszerzony o nowy tryb Auto HDR, który pozwala rejestrować bogatą gamę zacienionych i dobrze oświetlonych szczegółów w fotografowanych krajobrazach, wnętrzach i innych scenach. Specjalistyczna technika HDR (High Dynamic Range), dostępna wcześniej tylko dla pasjonatów wyposażonych w statyw i oprogramowanie do przetwarzania obrazu, łączy przynajmniej dwa kadry wykonane z różnie ustawionymi czasami naświetlania. Aparaty A50. i A550 wykorzystują zaawansowane algorytmy łączenia i optymalizacji, łącząc dwa kolejne kadry w 2 sekundy, korygując wszelkie rozbieżności między ujęciami. Efektem działania jest jeden obraz (HDR), o znacznie poszerzonym zakresie tonalnym,
zbliżony do naturalnego obrazu odbieranego przez ludzkie oko - bez konieczności użycia komputera i statywu. Jest to unikalne rozwiązanie firmy Sony.

Funkcja D-Range Optimizer udostępniona w poprzednich lustrzankach cyfrowych Sony została rozbudowana w celu zapewnienia jeszcze lepszych rezultatów podczas wykonywania podświetlanych z tyłu portretów oraz innych trudnych zdjęć z wysokim kontrastem. Silny procesor BIONZ optymalizuje teraz dane obrazu w czasie rzeczywistym, nawet w trybie zdjęć seryjnych, przetwarzając parametry jasności i kontrastu w poszczególnych obszarach o różnym naświetleniu w celu zapewnienia zrównoważonych, naturalnie wyglądających zdjęć. Optymalizację można również wybrać ręcznie z 5 poziomów przetwarzania.

Przycisk Smart Teleconvertor błyskawicznie zwiększa powiększenie obrazu 1,4. lub 2x w trybie Quick AF Live View, aby jeszcze bardziej rozszerzyć zakres zoomu oferowany przez aparat na potrzeby wykonywania wypełniających cały kadr zbliżeń.

Podobnie jak wszystkie pozostałe lustrzanki cyfrowe firmy Sony, obydwa nowe modele są wyposażone w zaawansowany stabilizator obrazu SteadyShot™. INSIDE. Umożliwia on wykonywanie ostrych zdjęć z ręki przy czasie migawki wydłużonym nawet o 4 stopnie EV, z dowolnym obiektywem.

Obraz
© Sony DSLR-A550 (fot. Sony)

Po zakończeniu fotografowania można łatwo podłączyć obydwa aparaty do telewizora BRAVIA™. za pomocą interfejsu HDMI (wymaga to opcjonalnego kabla) w celu obejrzenia zdjęć na dużym ekranie. Modele zgodne z telewizorami BRAVIA™ automatycznie przełączają się w tryb PhotoTV HD, umożliwiając zoptymalizowane odtwarzanie zdjęć z niewiarygodnie dokładnymi szczegółami, zachwycającymi kolorami i czystym obrazem. Funkcja BRAVIA Sync pozwala wygodnie sterować pokazami slajdów za pomocą pilota do telewizora.

Akumulator InfoLITHIUM™. NP-FM500H do aparatu A500 pozwala wykonać do 1000 zdjęć (dane przybliżone uzyskane w teście CIPA) - są to więc obecnie najbardziej pojemne akumulatory do cyfrowych lustrzanek z serii α. Akumulator do aparatu A550 pozwala wykonać do 950 zdjęć bez ładowania. Nowy uchwyt pionowy (grip) o symbolu VG-B50AM pomieści dwie baterie NP-FM500H, jeśli konieczny będzie większy zapas energii.

Wspomniany uchwyt pionowy pozwoli na wykonanie do 200. tysięcy zdjęć - w przypadku modelu A500 i do 1900 fotografii przy połączeniu z lustrzanką A550. Urządzenie automatycznie skorzysta z zapasu, jeśli pierwsza bateria uległa wyczerpaniu. Użytkownik jednocześnie zachowuje pełną kontrolę nad sytuacją, bowiem ekran aparatu pokazuje pozostałą w procentach ilość energii. Dodatkowy przycisk wyzwalania migawki pozwala na pełen komfort fotografowania bez względu na to czy aparat jest utrzymywany w pozycji pionowej czy pionowej.

Wygodnym nośnikiem przy realizowaniu fotograficznej pasji są karty pamięci Sony o dużej pojemności: Memory Stick PRO-HG Duo HX: 4GB, 8GB, 16GB, 32GB. Memory Stick PRO-HG Duo HX3. pozwala na zarejestrowanie około 270 zdjęć w czasie 1 minuty (RAW+JPEG/L (12M). Dostarczany z adaptorem USB Memory Stick PRO-HG Duo HX32 umożliwia transfer ok. 17001 zdjęć (rozmiar –duży przy ustawieniu na 12 M RAW+JPEG) w 26 minut.

Wymienione modele będą dostępne od października br.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)