Nowe irańskie drony dolecą nad Izrael

Nowe irańskie drony dolecą nad Izrael26.09.2012 11:39
Nowe irańskie drony dolecą nad Izrael
Źródło zdjęć: © AP

Generał Amir Hadżizadeh z irańskiej Gwardii Rewolucyjnej poinformował we wtorek o skonstruowaniu w Iranie bezzałogowego samolotu zwiadowczego, który może przebywać w powietrzu do 24 godzin.

Samolot nazywa się Szahed-12. (Świadek-129). Jego zasięg - 2 tys. km - jest prawie dwukrotnie większy niż zasięg poprzednich irańskich samolotów bezzałogowych. W zasięgu tego samolotu jest więc prawie cały Bliski Wschód, łącznie z terytorium Izraela.

Hadżizadeh, dowódca lotnictwa elitarnej Gwardii Rewolucyjnej, podkreślił w irańskiej telewizji, że Szadeh-129 został w całości zaprojektowany i skonstruowany przez naukowców irańskich. W tym miejscu warto jednak przypomnieć, że w 2011 roku nad terytorium Iranu zestrzelono amerykański samolot bezzałogowy RQ-170, a w kwietniu br. świat obiegła wiadomość, że irańskie wojsko zamierza ten samolot skopiować.

Associated Press odnotowuje, że Irańczycy nie ukrywają, iż pracują także nad samolotem bezzałogowym wyposażonym w broń umożliwiającą atakowanie celów naziemnych.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)